به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

دورنمای ایران ۱۴۴۴ با ورود به دهه پنجم انقلاب؛ از الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت رهبری تا تکلیف شناسی مسئولان

ایران 1444؛ مردم انقلابی و شریف ایران با حضور خود در چهلمین جشن انقلاب اسلامی، آمادگی خود را برای ورود به دهه پنجم انقلاب رسما اعلام کردند و اینک تکلیف بر مسئولین است که خود را در معرض انتخاب مردم قرار داد.

جشن چهل سالگی انقلاب نیز همانطور که پیش بینی می شد و انتظار از ملت ایران می رفت بسیار باشکوه برگزار شد. درباره دستآوردهای این حضور که بسیاری از آنها بی نیاز از توضیح است، کارشناسان صحبت کرده و خواهند کرد. هر چند بسیاری با توجه به هجمه روانی که دشمن (وقتی صراحتا از حمله به ایران، تغییر نظام، شکست انقلاب و غیره سخن می گویند، در دشمن خواندنشان تردیدی نباید داشت) براه انداخته بود مبنی بر اینکه انقلاب چهل سالگی خود را نخواهد دید و طرح های تابستانه و زمستانه برای سقوط نظام اسلامی را مطرح می کردند، گرفتار این هجمه شده و  به نوعی نگرانی خود را از این طرح ها به جامعه تزریق می کردند که البته نشان از نشناختن مردم ایران و ظرفیت های آن نیز بزرگ دانستن توانایی دشمن از سوی این افراد دارد که مقهوریت خود را با آنکه همسوی انقلاب هستند، در مواضع خویش آشکار می ساختند.

به هر حال ۲۲ بهمن ۹۷ ایران چهار دهه حیات انقلابی را پشت سر گذاشت و از همان روز گام به دهه پنجم خود گذاشته است. البته با افق هایی بلند که بر اساس ظرفیت ها ؛ توانایی ها؛ امکانات، تهدیدات و فرصت ها کلیت آن از سوی رهبری عالی نظام در ابلاغیه « سند الگوی پایه اسلامی – ایرانی پیشرفت » به همه دستگاه ها و سازمان های ذی ربط و البته نخبگان جامعه ارسال شده است. سندی که ایران پیشرفته را در ۵۰ سال آینده یعنی ۱۴۴۴ هجری شمسی در همه عرصه های فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، دینی، اجتماعی، نظامی، امنیتی، هدف گذاری کرده است.

چهل سال با همه فراز و فرودش و با همه حوادث تلخ و شیرینش که کم هم نبوده اند، گذشت. اینک آینده در پیش است. آینده ای که بی تردید آبستن تحولات بسیار است. زیرا نه دشمن از دشمنی دست برداشته است و نه اراده ایرانی سر تسلیم و ذلت دارد. شکی نیست که یک جامعه بدون حضور موثر و فعالانه و هدفمند در محیط پیرامونی و جهانی نمی تواند به توسعه و پیشرفتی که لازمه استمرار حیات آن است دست پیدا کند. با توجه به بسیج ظرفیت ها دشمن اعم از داخلی، (جریان نفوذ آگاه و جاهلان همراه) منطقه ای و فرا منطقه ای برای ایجاد محدودیت در مسیر توسعه و پیشرفت ایران مصمم است، این انتظار طبیعی است که مسیر نه تنها آسان نیست بلکه با سختی هایی همراه است. اما همانطور که حلاوت شیرینی تمشک سختی تحمل بوته های خار را آسان می سازد، سختی های این راه با توجه به افق روشن آن و شیرینی بالندگی قابل تحمل است.

خرد می گوید بی توجه به گذشته، گام به آینده نهادن اشتباه است و هزینه راه و تهدیدات و مخاطرات آن افزایش می یابد. جامعه انقلابی ایران چهل سال تجربه گرانبها دارد. تجربه ای که باید مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و به اصطلاح آسیب شناسی شود. عاقل آن است که از یک سوراخ دو بار گزیده نشود. مطالعه تجربه چهل ساله، اقل دستآوردی که دارد آن است که راه هایی که نباید می رفتیم دو باره نرویم و تصمیمات و اقداماتی که نباید می گرفتیم و انجام می دادیم دیگر نگیریم و انجام ندهیم. البته غور در گذشته نباید ما را متوهم ساخته و در گذشته زندانی کند.

نسل اول انقلاب با همه سختی ها و مرارت ها و خستگی ها با کمک و همراهی نسل های بعدی، این انقلاب را و فرزند این انقلاب را یعنی نظام اسلامی و خاستگاه این انقلاب یعنی کشور ایران را به چهل سالگی رسانده است و اینک تکلیف بر نسل های بعدی است که به میدان آمده و ایران سال ۱۴۴۴ را بنیان نهند. وظیفه رهبری در این میان، ترسیم افق های روشن برای جامعه با توجه به همه اندوخته های علمی و اقتصادی و فرهنگی و غیره و نیز ایجاد انگیزه های لازم برای این مهم و نظارت و هدایت جامعه به سوی این مطلوب است و این وظیفه جامعه است که این افق ها را محقق سازند. بی تردید در این مسیر چهل ساله مردم ایران با مشکلاتی مواجه بوده و هستند. مشکلاتی که بخشی از آن به واسطه کارکرد دشمن بوده چون؛ تحریم، ترور، جنگ، نفوذ در ساختارهای مختلف تصمیم ساز و تصمیم گیر نظام و غیره و البته بخش مهم آن هم به انتخاب های خود جامعه بر می گردد که باید درصد خطای در انتخاب را در سال های پیش روی کاهش دهد خصوصا دهه پنجم حیات انقلاب اسلامی که برای بنا نهادن بنیان توسعه و پیشرفت ۵۰ سال آینده بسیار مهم است.

روی دیگر سخن با مسئولین در حوزه های مختلف تقنین، اجرا و نظارت و بازرسی و قضاوت است. مردم ایران در همه این سال ها نشان داده اند که انقلاب اسلامی و نظام برآمده از انقلاب و اراده آنها مطلوبشان است و برای آن آماده پرداخت هر نوع هزینه ای هستند. در دوران نهضت و قبل از پیروزی انقلاب، با رژیم فاسد و مزدور جریان سلطه و صهیونیسم جهانی، مبارزه کردند در حالی که سلاحشان اندیشه انقلابی و باورهای دینی بود و بدن هایشان در معرض شکنجه و تیرهای ماموران امنیتی و نظامیان تحت امر صهیونیسم و استکبار بود. در دوران انقلاب، انقلاب خون می خواست و مردم از سیراب کردن آن دریغ نداشتند و به امر رهبری انقلاب بدن ها را سیبل گلوله رژیم کردند. در دوران جنگ، دشمن تا بن دندان مسلح بود اما مردم با آنکه بی سلاح بودند و بسیاری چون نگارنده این مقال، نا آشنا به فن و فنون جنگ و سلاح، در جبهه ها حضور یافتند و بدنهایشان در برابر گلوله های تانک و بمب های دشمن تکه تکه شد و ریه هایشان مسموم از مواد شیمیایی و اجسادشان مفقود شد اما اجازه ندادند «حتی یک وجب و کمتر از آن» از خاک وطن در اشغال دشمن بماند.

پس از جنگ دوران تحمل فشار و ضرورت بازسازی بود و نیاز به ریاضت سخت اقتصادی، مردم حسب الامر رهبری جامعه و با شناخت به نیاز نظام، تن به ریاضتی دادند که خود خواسته بود. در مرحله پس از بازسازی نیاز جامعه به تولید علم و دانش بود و جوانان این مرز و بوم گام به میدان نهادند و تا جایی پیش رفتند که اعجاب جهان را بر انگیخته اند. در همه این سال ها با دشمنی در درون خانه نیز مصاف داده اند و جریان نفوذ را که فتنه ها برانگیختند به اسم همین مردم، اجازه ندادند که به اهداف خود برسند.

در دوران اخیر که دشمن آشکارا اعلام می کند با تعریف رژیم های متعدد تحریم کشور که از آن با عنوان «تحریم های کشنده» یاد می کند آمده تا به زعم خود که البته توهینی بزرگ به این ملت تاریخی و ریشه دار و مبدع تمدن است، را گرسنه ساخته و مردم را علیه نظام بشورانند و آرزوی چهل ساله خودشان را که همانا بازگشت قاهرانه و منتقمانه به این سرزمین و تجزیه جغرافیای ایران و کوفتن مهر پایان بر انقلاب اسلامی است، محقق سازند. در این دوران نیز مردم، فرمان رهبری را آویزه گوش جان ساخته اند و با تن دادن به ریاضتی سخت امیدوارانه به عملیاتی شدن راهکار راهبردی اقتصاد مقاومتی چشم دوخته اند.

این مردم نه اصول گرا و نه اصلاح طلب اند. این مردم نه چپ و نه راست هستند. این هردو از قاموس این مردم دور است. این مردم، فقط، انقلابی اند. انقلابی فکر می کنند. انقلابی عشق می ورزند. انقلابی عمل می کنند و انقلابی صبر می کنند. این مردم یار انقلاب هستند و یاور رهبرانشان. با قاطعیت می توان گفت تاریخ بشریت مردمی با این همه خوبی بخود ندیده است. این یاران امام  و رهبری را به زعم هر دوی این بزرگواران، حتی پیامبر اسلام نیز نداشته است. شاید به همین دلیل است که در روایتی منسوب به حضرتش، مردم بلاد پارس را شریفان امت می داند.

مردم انقلابی و شریف ایران با حضور خود در چهلمین جشن انقلاب اسلامی، آمادگی خود را برای ورود به دهه پنجم انقلاب رسما اعلام کردند و اینک تکلیف بر مسئولین است که خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده و با هزار وعده بر مسند مسئولیت نشسته اند تا مروت مردم و اعتماد مردم را با مروت و اعتمادی شایسته پاسخ دهند. به امید افق های روشنی که زیاد دور نیستند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11445

حجت مردانه زاده

حجت مردانه زاده

من از سال 1388 با دنیای وب آشنا شدم و علاقه زیادی به مباحث فناوری، برنامه نویسی و حوزه های تکنولوژی دارم.

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: