رییس سازمان بسیج فرهنگیان استان گیلان در گفتگوی اختصاصی با سرپرستی روزنامه ایران در گیلان (ایران ۱۴۴۴)؛

استاد شهید مرتضی مطهری الگو و مرجع همه معلمان ماست

ایران 1444؛ سرهنگ پاسدار علی رفاهتی، رییس سازمان بسیج فرهنگیان استان گیلان در مصاحبه اختصاصی با ایران 1444 گفت: استاد شهید مرتضی مطهری الگو و مرجع همه معلمان ماست؛ امروزه در تلاشیم نقش تربیتی معلمان را در مدارس پررنگ‌تر کرده و معلم‌ها، معاونین و مربیان پرورشی باید توأمان به مسائل تربیتی و پرورشی رسیدگی کنند، تفکیک نقش آنها در امور تربیتی شایسته نیست.

سرهنگ علی رفاهتی، رییس سازمان بسیج فرهنگیان گیلان با بیان اینکه بسیج فرهنگیان متناسب و هم‌سو با تغییرات و تحولات در آموزش و پرورش برنامه‌هایش را تعریف میکند، افزود: سازمان بسیج فرهنگیان از دهه ٨٠ تا امروز در کنار آموزش و پرورش بوده و در حال حاضر اساس برنامه‌ریزی‌های این دو ارگان سند تحول بنیادین آموزش و پرورش است؛ یکی از موارد مهم در این سند این است که دانش آموزان و معلمان تک بعدی نباشند و چند ساحتی باشند.

وی طرح شهید مطهری (اردوهای پیشرفت مدارس) در بسیج فرهنگیان را گامی موثر در جهت اجرای بخشی از سند تحول بنیادین آموزش و پرورش دانست و تشریح کرد: در جهت ارتقاء سطح شایستگی‌های عمومی فرهنگیان، طرح شهید مطهری برنامه‌ریزی شده و در سطح مدارس، طی جلسات شورای دبیران که در ماه یکبار (حدود یک ساعت و نیم) به‌صورت کارگاهی و گفتگو محور برگزار می‌گردد، اجرا می‌شود. انتظار می‌رود که در طول سال تحصیلی حداقل ۹ جلسه‌ یک‌ ساعته یا بیشتر پیرامون بصیرت افزایی، تحکیم خانواده و سبک زندگی، پاسخ به شبهات دینی – اعتقادی، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و… برگزار شود.

رفاهتی اظهار داشت: معاونین و مربیان پرورشی در مدارس با جمعیت چند صد نفری دانش آموزان بدون داشتن ساعت خاص و مشخص سر و کار دارند و به همین علت توانایی پوشش کامل و صد درصدی جامعه هدف را ندارند؛ در حال حاضر نقش معاون، مربی و معلم تفکیک شده و درست نیست که از پرورشی مدارس توقع داشته‌باشیم به تنهایی به امور تربیتی رسیدگی کنند بلکه در مسائل پرورشی و تربیتی باید معلم‌ها، مربیان و معاونین همگام با یکدیگر به ایفای نقش بپردازند.

وی ادامه داد: ما باید برای جامعه معلمان زمینه این را فراهم کنیم که در مواجهه با موضوعات مختلفی که ممکن است در کلاس و مدرسه پیش آید موضع‌گیری و تحلیل درست و بهتری ارائه بدهد و بتواند پاسخگوی سوالات و شبهات دانش آموزان باشد.

رییس سازمان بسیج فرهنگیان گیلان در خصوص طرح رتبه‌بندی معلمان اذعان داشت: رتبه‌بندی معلم‌ها افق دید بسیار خوبی دارد و یک رقابت سالم بین دبیران است، هر کسی برای کسب رتبه بالاتر باید شایستگی‌های بیشتری کسب کند؛ این شایستگی‌ها در زمینه‌ها و موضوعات مختلفی مثل علمی، پژوهشی، تجربی و… است که شایستگی‌های عمومی امتیاز زیادی را شامل می‌شود.

وی همچنین اضافه کرد: در طرح شهید مطهری مربیان خوبی را از آموزش و پرورش، سپاه پاسداران و تبلیغات اسلامی شناسایی کردیم که از این دوستان برای برگزاری نشست‌ها و جلسات ارتقای سطح شایستگی‌های عمومی کمک می‌گیریم.

رفاهتی از برپایی اردوهای پیشرفت و جهاد تبیین، تشویق و تقدیر از دبیران، برگزاری همایش برای گروه‌های جهادی فعال در بسیج فرهنگیان و مراسم دیدار و دعوت از خانواده شهدای فرهنگی در ادارات شهرستان‌های استان گیلان به‌مناسبت هفته گرامیداشت مقام معلم خبر داد و ضمن عرض تبریک روز معلم با آرزوی توفیق و سلامتی از معلمان گرامی، عزیز و شریف که با تمامی مشکلات و کمبودها عاشقانه زحمت میکشند تشکر و قدردانی کرد.

همچنین وی از رسانه‌ها خواستار شد انعکاس دهندهٔ اتفاقات خوب و مهمی که در مدارس انجام می‌شود برای اولیا و جامعه باشند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11385

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تبلیغات آ

تبلیغات ب

تبلیغات پ

تبلیغات ت

تبلیغات ث