بهمن داراب زاده مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان و ریاست هیات مدیره انجمن مهندسین برق و الکترونیک شاخه گیلان در آیین تمدید تفاهم نامه گفت: باید از فرصت بی نظیری که در عرصه آموزش و پرورش وجود دارد در زمینه آموزش مباحث مدیریت مصرف استفاده کنیم. اهمیت انرژی و تاثیر آن بر زندگی بشر باید برای دانش آموزان تبیین شود  و آنها را در استفاده بهینه از انرژی حساس کنیم. وی افزود: در دنیای امروز، داشتن منابع و ذخایر انرژی از مولفه های قدرت در بین کشورهای دنیاست. اکثر جنگ های کنونی بر سر انرژی و آب است و این موضوع به خوبی بیانگر نقش و اهمیت انرژی است.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: درحال حاضر، زندگی بدون برق امکان پذیر نیست. از ابتدایی ترین فعالیت های زندگی تا بزرگترین آن ها متاثر از انرژی برق است و اگر آب مایع حیات است، برق هم جریان زندگی است و با سبک زندگی فعلی، حتی تصور نبود برق امکان پذیر نخواهد بود. وی افزود: برق کالایی استراتژیک و حساس است که به سختی و با هزینه بالا تولید می شود و باید در این زمینه فرهنگ سازی شود. در واقع برق کالایی لوکس بوده و نباید به عنوان کالای عادی به آن نگاه شود و در استفاده از آن باید هوشمندانه رفتار کنیم.

داراب زاده گفت: در فصل سرما که با پیک استفاده از انرژی گاز مواجه هستیم، اگر از گاز به درستی استفاده نشود، به علت ایجاد محدودیت در گازرسانی به نیروگاه های تولید برق، نیروگاه ها مجبور به استفاده  از سوخت دوم برای تولید برق خواهند شد که استفاده از این سوخت موجب آلودگی محیط زیست خواهد شد که برای سلامتی بسیار مضر و خطرناک است.
وی افزود: برای تولید انرژی برق از سفره های زیرزمینی آب استفاده می شود که به علت فعل و انفعالاتی که بر روی آب در چرخه تولید انرژی برق انجام می شود این آب دیگر قابل استفاده نخواهد بود. پس با استفاده بهینه از انرژی برق، ضمن حفظ مواهب خدادادی، در استفاده بهینه از آب، حفظ محیط زیست، استفاده درست از ذخایر و منابع ملی نیز گام های اساسی برداشته ایم.

مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: برای احداث هر یک کیلومتر خطوط فشار قوی در مناطق جنگلی، مجبور خواهیم شد ۲/۵ هکتار از جنگل ها را پاک تراشی و اصطلاحا از بین ببریم که این موضوع اهمیت استفاده صحیح از انرژی برق را دو چندان می کند. همچنین افزود: مناسب ترین و بهترین بستر برای فرهنگ سازی در آموزش و پرورش وجود دارد. چرا که کودکان از سنین پایین می توانند با استفاده بهینه از انرژی برق آشنا شوند و آن را درونی و نهادینه کنند. اثرگذاری مباحث مدیریت مصرف برق در سنین پایین بطور حتم بیشتر است.

بهمن داراب زاده گفت: در زمینه استفاده درست از برق، بازدید از نیروگاه ها، خطوط و پست های برق بسیار مهم و اساسی است چون موجب می شود تا دانش آموزان از نزدیک با فرایند تولید انرژی برق آشنا شوند و به اهمیت آن پی ببرند. شرکت برق منطقه ای گیلان آمادگی هر گونه همکاری و مشارکت در این زمینه را با اداره آموزش و پرورش استان دارد.

محمد فائزی مدیر کل آموزش و پرورش استان گیلان در این آیین ضمن قدردانی از تلاش های مدیر عامل شرکت برق منطقه ای گیلان به جهت تامین برق پایدار در تابستان سال جاری، گفت: برای اینکه اتفاق و تغییری بخصوص در الگو و سبک زندگی ایجاد شود، توجه به موضوع فرهنگ بسیار مهم و خطیر است. وی افزود: نقطه شروع فرهنگ سازی، آموزش و پرورش و امکانات و فضاهایی است که در اختیار آن است. مدرسه فرصت مناسبی است تا استفاده صحیح از انرژی برق و سایر مواهب الهی را به دانش آموزان یاد بدهیم. با تعامل مناسب می توان عملکرد دستگاه های اجرایی را در تمامی زمینه ها بهبود بخشید.

شایان ذکر است که تفاهم نامه همکاری شرکت برق منطقه ای گیلان و انجمن مهندسین برق و الکترونیک شاخه گیلان با اداره کل آموزش و پرورش استان با هدف جلوگیری از هدررفت انرژی برق، عبور از پیک بار و آشنایی معلمان و دانش آموزان گیلانی با دستاوردهای صنعت برق استان در ۸ ماده تمدید شد.

از جمله مفاد این تفاهم نامه؛ همکاری جهت آشنایی و آموزش مدیران، معاونان، روسای ادارات، و کارشناسان سازمان و دانش آموزان در سرتاسر استان گیلان با اهداف، ماموریت و نحوه خدمات رسانی شرکت برق منطقه ای گیلان، از فرایند تولید، انتقال تا بهره برداری برق و ارایه اطلاعات لازم جهت آموزش برای حفاظت فردی و استفاده بهینه از برق می باشد.

گفتنی است که این تفاهم نامه به مدت ۳ سال تا تاریخ ۱۴۰۴/۹/۱۶ تمدید شد./ دیارمیرزا