دکتر حسین همتی دبیر علمی کنگره انجمن جراحان عروق ایران:

برگزاری کنگره جراحان عروق ایران در رشت/ واریس ناشی از چاقی و کم تحرکی است

دبیر علمی کنگره انجمن جراحان عروق، از برگزاری کنگره دو روزه انجمن جراحان عروق ایران به میزبانی استان گیلان خبر داد و گفت: امیدواریم با برگزاری این نشست، دستاوردهای علمی خوبی را کسب کنیم و به سایر استان‌ها و دانشگاه‌ها ارائه دهیم.

دبیر علمی کنگره انجمن جراحان عروق، از برگزاری کنگره دو روزه انجمن جراحان عروق ایران به میزبانی استان گیلان خبر داد و گفت: امیدواریم با برگزاری این نشست، دستاوردهای علمی خوبی را کسب کنیم و به سایر استان‌ها و دانشگاه‌ها ارائه دهیم.

دکتر حسین همتی در جمع خبرنگاران از برگزاری کنگره میان دوره‌ای انجمن جراحان عروق ایران به میزبانی استان گیلان خبر داد و اظهار کرد: این همایش بزرگ در روزهای ۲۶ و ۲۷ مهرماه ۱۴۰۲ در تالار مرکزی رشت برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه اهمیت نشست‌های علمی و دستاوردهای حاصل از برگزاری نشست‌های علمی بر کسی پوشیده نیست، افزود: متاسفانه با شروع پاندمی کرونا با تعطیل شدن مجامع مواجه شدیم و لذا فکر می‌کردیم که با روی آوردن به برنامه‌های وبیناری بتوانیم این خلاء زا جبران کنیم؛ البته برخی از اهداف به دست آمد، اما برای نشست و برخاست و گفت و شنود و تبادل مستقیم تجربه، زیرساخت‌های ارتباطی موجود پاسخگو نبود.

دبیر علمی کنگره انجمن جراحان عروق ایران، با اشاره به فروکش کردن پاندمی کرونا و امکان برگزاری مجامع عمومی و نشست‌های علمی در سطح ملی و بین‌المللی، تصریح کرد: در همین یک سال گذشته شاهد آثار مفید نشست‌های علمی حضوری بودیم.

همتی با اشاره به فعالیت انجمن‌های علمی و تخصصی در کشور از جمله انجمن جراحان عروق، ادامه داد: انجمن جراحان عروق امروزه از ترکیبی از نشست‌های حضوری و وبیناری استفاده می‌کند تا هم نقاط منفی همایش‌های حضوری مانند زمان‌بر بودن و تعطیلی محل کار و مسافت و… را پوشش دهد و هم کمبودهای نشست‌های وبیناری را برطرف کند.

وی انجمن جراحان عروق ایران را جزء آن دسته از انجمن‌های علمی دانست که همواره اقدام به برگزاری نشست‌های پربار می‌کند و گفت: آخرین نشست سال ۹۵ برگزار شد و اکنون بزرگترین نشست در تاریخ این انجمن را در گیلان برگزار خواهیم کرد.

این فوق تخصص جراحی عروق، رشته جراحی عروق را در تعامل با گروه زیادی از بیماران و رشته‌های تخصصی دانست و خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به انسداد عروق محیطی، انسداد عروق مغزی و انسداد عروق اندام‌ها و بیماران مبتلا به واریس و بیماران سرطانی و بیماران دیالیزی و بیماران تصادفی و… تحت پوشش رشته جراحی عروق هستند؛ همچنین شاهد تعامل این رشته با رادیولوژی و قلب و جراحی قلب و جراحی داخلی هستیم.

وی با بیان اینکه در کنگره گیلان علاوه بر جراحان عروق، متخصصان رشته‌های پزشکی و پرستاری هم حضور دارند، افزود: امیدواریم با برگزاری این نشست، دستاوردهای علمی خوبی را کسب کنیم و به سایر استان‌ها و دانشگاه‌ها ارائه دهیم.

همتی، با اشاره به حضور ۱۰۵ جراح عروق در گیلان، از میزبانی کنگره گیلان از ۹۴ نفر از این جراحان خبر داد و اضافه کرد: استان گیلان چهار جراح عروق دارد؛ این در حالی است که برخی از استان‌ها فاقد جراح عروق هستند.

دبیر علمی کنگره انجمن جراحان عروق ایران، با بیان اینکه در این نشست علاوه بر ارائه و به کارگیری جدیدترین فناوری‌های پزشکی در رشته جراحی عروق، اقدام به جمع‌بندی تحقیقات مختلف جهانی در زمینه جراحی عروق خواهیم کرد، گفت: همچنین بحث و تبادل نظر درباره بیماران پیچیده که تحت درمان قرار گرفته‌اند را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به انجام بالغ بر ۳۶۰۰ جراحی عروق در گیلان طی سال گذشته، عنوان کرد: کشور نیازمند ۸۵۰ جراح عروق است؛ همچنین به بیمارستان‌های مدرن و جنرال و اتاق عمل و تخت بستری نیاز داریم.

همتی، عدم رعایت بهداشت فردی و تغذیه‌ای شامل کنترل وزن و تحرک و ورزش سبک و… را موجب انسداد عروق دانست و تصریح کرد: متاسفانه شاهد روی آوردن مردم به غذاهای فست فودی و چرب و پر کالری هستیم و از رژیم غذایی اصیل گیلانی که بر پایه سبزیجات است، فاصله گرفته‌ایم. همچنین استعمال دخانیات اعم از سیگار و قلیان، دیابت، فشار خون بالا و… نیز در بیماری های عروقی نقش دارد.

وی گیلان را پیرترین استان کشور دانست و متذکر شد: با توجه به افزایش امید به زندگی، زمینه ایجاد و بروز بیماری‌های عروقی در افراد فراهم شده است.

این فوق تخصص جراحی عروق، بیماری واریس را ناشی از چاقی و کم تحرکی دانست و ادامه داد: بیش از ۴۰۰ پزشک و پرستار و سخنران در این کنگره دو روزه حضور دارند و بیش از ۵۰ عنوان ارائه و چهار عنوان کارگاه عملی برگزار می‌شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=13227

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تبلیغات آ

تبلیغات ب

تبلیغات پ

تبلیغات ت

تبلیغات ث