تالاب عینک و اما و اگرهایی که مانع توسعه رشت هستند

اخیراً لایحه‌ای از سوی شهرداری رشت به شورا برای خرید اراضی اطراف تالاب با هدف بازگشایی مسیر و اجرای از پروژه‌های گردشگری و اقتصادی ارسال شد که واکنش و اما و اگرهای مختلفی از سوی برخی از اعضای شورا را در پی داشت.

به گزارش ایران ۱۴۴۴؛ تالاب عینک در منطقه چهار شهر رشت، بزرگترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان است که به واسطه برخورداری از مناظر طبیعی و گونه‌های مختلف آبزی، به گنجینه‌ای زیبا در قلب شهر رشت تبدیل شده و یکی از جاذبه‌های بی‌بدیل گردشگری محسوب می شود.

از دوران فعالیت شورای دوم رشت زمزمه‌هایی مبنی بر بهره مندی از ظرفیت تالاب عینک مطرح شد و حتی چندین طرح از جمله ایجاد رستوران آبی نیز قرار بود در آن سال با مشارکت سرمایه گذار بخش خصوصی اجرایی شود اما تاکنون این موضوع عملی نشد.

انعقاد قرار داد همکاری ده‌ساله ما بین شهرداری رشت و آب منطقه‌ای گیلان 

پس از روی کار آمد شورای ششم بار دیگر این موضوع مطرح شد و با انتخاب رحیم شوقی در جایگاه شهردار رشت و رایزنی‌های انجام شده توسط شورا و شهرداری بالاخره پس از سالها توافقاتی پیرامون تالاب عینک رشت مابین شهرداری و آب منطقه‌ای گیلان انجام شد و بر این اساس مالکیت تالاب به مدت ده سال به شهرداری رشت واگذار شد و این اتفاق به واقع کورسویی شد در قلب دوستداران محیط زیست تا با بهره‌مندی از ظرفیت‌های فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی شهرداری این تالاب مجددا احیا شود.

لایروبی پهنه سوم تالاب عینک کورسوی امید برای رشتوندان

آغاز لایروبی پهنه سوم تالاب عینک رشت خبر خوب دیگری بود که تأییدی به عزم جدی شورا و شهرداری رشت پیرامون احیای تالاب و بهره مندی های اقتصادی واجتماعی از این موهبت الهی بود.

با آغاز لایروبی تالاب، رشتوندان و دوستداران محیط زیست منتظر بودند تا از پروژه هایی که قرار بود در حاشیه این تالاب اجرایی و عایدات آن بر روی اقتصاد و اشتغال شهر تاثیرگذار باشد مطلع شوند.

احداث رستوران آبی و سینما سه بعدی در تالاب عینک 

اخیراً واثق کارگرنیا رئیس شورای اسلامی شهر رشت نیز گفته بود گه «طبق طرح پیشنهادی قرار است ۱۰ بسته سرمایه گذاری ازجمله احداث رستوران آبی، سینما سه بعدی، پارک کودکان، پیست اسکیت، برج پرنده‌نگاری در اطراف تالاب عینک اجرایی شود که البته اجرای این طرح ها نیازمند بازگشایی ها و همچنین جذب سرمایه گذار است.

اخیراً لایحه‌ای از سوی شهرداری رشت به شورا ارسال شد که طی آن موضوع خرید اراضی اطراف تالاب با اهداف بازگشایی مسیر و همچنین اجرای برخی از پروژه‌های مورد نظر مطرح شده که واکنش و اما و اگرهای مختلفی از سوی برخی از اعضای شورا در آن به چشم خورد.

پروژه تالاب عینک به سال آینده موکول شود

سیدشمس شفیعی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای رشت اما نظر دیگری درباره لایحه ارسالی از سوی شهرداری رشت پیرامون وضعیت تالاب عینک داشت و گفت که «موافق بهره‌برداری از تالاب عینک رشت هستم اما معتقدم با توجه به اجرای پروژه های طرح میثاق که هزینه‌های مالی فراوانی به شهرداری تحمیل می‌کند بهتر است اجرای پروژه‌های مربوط به تالاب عینک را به سال آینده موکول کنیم.»

یکی از ساکنان منطقه چهار رشت خطاب به برخی منتقدان گفت که آنانی که مشکلات مالی شهرداری را بهانه‌ای برای توقف پروژه تالاب عینک رشت کرده‌اند چه تضمینی برای بهبود وضعیت مالی شهرداری رشت در سال آتی می دهند؟

این بانوی اهل رشت می‌گوید «مگر غیر از این است که با اجرای پروژه تالاب عینک رشت، زمینه‌های اشتغال برای تعدادی از جوانان این شهر و منطقه را فراهم کرده و معیشت ساکنین منطقه نیز را بهبود می‌بخشد؟

رحیم علیزاده یکی از فعالین حوزه گردشگری شهر رشت نیز با قیاس ظرفیت‌های تالاب عینک نسبت به سایر پهنه‌های آبی مشابه می‌گوید: «استخر لاهیجان، شورآبیل اردبیل نیز از آبگیرهای مصنوعی هستند که موجب ایجاد اشتغال در شهرهای مربوطه و رونق اقتصادی شهرشان شده اند و چرا مردمان رشت باید از عایدات تالاب طبیعی و خدادادی رشت محروم بمانند.»

این فعالی فرهنگی و گردشگری معتقد است که منتخبین مردم رشت در شورای ششم باید به جای ناامیدی و طرح مسائلی که یقیناً در شرایط فعلی کشور، بسیاری از دستگاه‌ها با آن دست به گریبان هستند، به فکر راه حلی مناسب برای تأمین اعتبارات مورد نظر با هدف اجرای پروژه تالاب عینک رشت باشند تا با این اقدام در پایان عمر فعالیت این دوره از شورا ، نمره قبولی از نگاه شهروندان دریافت کنند.

اجرای برخی از پروژه‌ها نباید موجب بی‌توجهی نسبت به دیگر ظرفیت‌ها شود

رئیس شورای اسلامی شهر رشت در زمان بررسی این لایحه در جلسه مشترک کمیسیون‌های حمل و نقل، عمران و شهرسازی رشت تالاب عینک رشت را ظرفیتی بالقوه دانسته بود که اجرای برنامه‌های مناسب در تالاب می‌تواند در آینده نزدیک رشت را به قلب گردشگری تبدیل کند و و تأکید کرد که نباید پرداختن به برخی از پروژه‌ها اعضای شورا را نسبت به دیگر پروژه‌های این شهر بی‌توجه کند.

سال آینده و سال‌های آینده ای که گویا قرار نیست سر برسند

سال‌هاست که مردمان این شهر در انتظار بهره‌مندی از ظرفیت تالاب عینک رشت لحظه شماری می‌کنند و متأسفانه هنوز این پروژه راه به جایی نبرده و گوش مردمان این شهر از سال‌های آینده شنیدن‌ها پُر شده است.

تالاب عینک رشت که به لحاظ پهنه آبی و گونه های گیاهی و آبزی یک گنجینه محسوب می‌شود، سال‌هاست که در پس شعارهای تحقق نیافته به مکانی برای سرازیری زباله و پسماند ساکنین و حتی برخی از تولیدکنندگان تبدیل شده و حالا که استارت احیا و باز زنده‌سازی آن با لایروبی توسط شهرداری رشت آغاز شده، دیگر جای درنگ نیست.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=13203

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تبلیغات آ

تبلیغات ب

تبلیغات پ

تبلیغات ت

تبلیغات ث