تورم «تأمین جا و غذا» در مرز ۱۰۰ درصد | رفتار متفاوت تورمسالانه پیشران خدمات پس از ۳ سال

تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات در پاییز امسال در فعالیت‌های مربوط به «تامین غذا و جا» بیشترین و در گروه «اطلاعات و ارتباطات» کمترین مقدار را داشته است.

بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار، تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات در پاییز امسال نسبت به تابستان کاهش یافته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد پیش از این به مدت سه سال تورم سالانه پیشران خدمات روند صعودی داشته است.

مشاهدات حاکی از آن است که از میان ۱۳ گروه تشکیل دهنده خدمات، تورم سالانه پیشران در ۶ گروه نسبت به تابستان بیشتر شده و در باقی گروه‌ها کاهش داشته است. این کاهش نشان دهنده کمتر شدن سرعت رشد قیمت‌ها است.
همچنین این نرخ در فعالیت‌های مرتبط با «تامین غذا و جا» بیشترین و در گروه «اطلاعات و ارتباطات» کمترین مقدار را به ثبت رسانده است. در ادامه به بررسی تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات و اجزای آن در پاییز ۱۴۰۲ پرداخته شده است.

رفتار متفاوت تورم سالانه پیشران خدمات پس از ۳ سال

یکی از راه‌های ارزیابی تورم در بخش مصرف کننده بررسی تغییرات قیمت‌ها در سمت تولید کننده است. به عبارت دیگر اگر قیمت محصولات تولید شده در مبدا و توسط تولید کننده افزایش یابد، این نرخ پس از رسیدن به دست مصرف کننده نهایی نیز بیشتر شده و تورم را افزایش خواهد داد. به همین دلیل به تورم تولید کننده تورم «پیشران» نیز گفته می‌شود. البته با توجه به شرایط اقتصادی در برخی از مواقع تورم مصرف کننده می‌تواند محرک تورم تولید کننده باشد.

مرکز آمار در جدیدترین گزارش خود، تورم سالانه تولیدکننده بخش خدمات را منتشر کرده است. بر اساس ارزیابی این سازمان در پاییز امسال تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات ۵۷.۹ درصد بوده است. این رقم در مقایسه با تابستان سال جاری کاهش ۰.۹ واحد درصدی داشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد تورم سالانه بخش خدمات به مدت ۳ سال روند صعودی داشته و در پایان امسال طلسم افزایش این نرخ شکسته شده است. البته بخش خدمات از ۱۳ بخش تشکیل شده است.

داده‌های مرکز آمار نشان می‌دهد همه اجزا بخش خدمات از این کاهش پیروی نکرده اند. به عبارت دقیق‌تر ۶ مورد از این اجزا در پاییز نسبت به تابستان افزایش یافته‌اند و باقی آن‌ها در این زمان کمتر شده است.

بالاترین تورم پیشران سالانه خدمات به «تامین جا و غذا» رسید

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، تورم تولید کننده نشان دهنده تغییرات قیمت کالا در مبدا و پیش از رسیدن به دست مصرف کننده نهائی است. نرخ سالانه این شاخص بیان می‌کند که میانگین ۱۲ ماهه شاخص قیمت‌های منتهی به یک دوره مشخص نسبت به همین رقم در دوره مشابه سال قبل چگونه تغییر کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در پاییز امسال، از میان ۱۳ جزء تشکیل دهنده بخش خدمات، تورم سالانه پیشران «تامین غذا و جا» در مقایسه با دیگر اجزاء بیشتر بوده است. به عبارت دقیق‌تر تورم سالانه تولید کننده در فعالیت‌های خدماتی مربوط به تامین جا و غذا ۹۸.۵ درصد بوده است. این رقم در مقایسه با تابستان امسال ۶.۶ واحد درصد کمتر شده است.

پس از تورم سالانه پیشران تامین آب و غذا، فعالیت‌های گروه «تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیکلت» بیشترین مقدار این شاخص را در پاییز ۱۴۰۲ به ثبت رسانده است. به بیان دقیق‌تر تورم پیشران این گروه در بازه زمانی مدنظر ۷۶.۱ درصد بوده که در مقایسه با فصل قبل ۳.۱ واحد درصد کمتر شده است. باید توجه داشت این کاهش به معنای کمتر شدن قیمت‌ها نیست. بلکه نشان می‌دهد سرعت رشد قیمت‌ها در مبدا تولید کمتر شده است.

تورم سالانه پیشران در سایر گروه‌های خدماتی کمتر از ۷۰ درصد بوده است. همچنین کمترین تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات ۱۶.۶ درصد بوده است.

کمترین تورم سالانه پیشران خدمات در «ارتباطات و اطلاعات»

مشاهدات آماری حاکی از آن است که فعالیت‌های خدماتی گروه «اطلاعات و ارتباط» با ثبت تورم سالانه پیشران ۱۶.۶ در پاییز سال جاری، کمترین تورم سالانه را به خود اختصاص داده اند. این نرخ در گروه مدنظر طی تابستان سال جاری ۱۷.۵ درصد بوده و با کاهش مواجه شده است.

«فعالیت‌های بیمه» ای نیز با ثبت تورم سالانه پیشران ۳۰.۹ درصدی بر دومین پله ایستاده اند. تورم سالانه پیشران این گروه در مقایسه با تابستان ۱.۱ واحد درصد بالا رفته است. در فعالیت‌های «آب‌رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت‌های تصفیه ای» هم تورم سالانه کاهش یافته و به ۳۱.۹ درصد رسیده است. این بدان معناست که میانگین قیمت ۱۲ ماهه کالاهای خدماتی مرتبط با این گروه در پاییز امسال نسبت به میانگین قیمت ۱۲ ماهه همین کالاها در دوره منتهی به تابستان سال جاری، ۳۱.۹ درصد بالا رفته است. بدین ترتیب این گروه رتبه سوم کمترین تورم سالانه تولید کننده بخش خدمات را به خود اختصاص داده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10632

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: