مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان:

جشنواره خرمن و آیین های شادمانه در فومن برگزار شد

بمناسبت اختتامیه هفته گردشگری، جشنواره خرمن و آیین‌های شادمانه در فومن برگزار شد.

به‌گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، ولی جهانی  با اعلام این مطلب افزود؛ پایان برداشت برنج در شهرستان فومن، با برگزاری جشنواره خرمن در روستای واقعه در خطیب گوراب و جشن و سرور و شکرگزاری شالیکاران و اجرای آئین‌های سنتی چون عروس‌بران، لافند بازی و موسیقی سنتی همراه شد.

 مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، در جمع حاضران و گردشگران جشنواره فرهنگی خرمن با اشاره به فرهنگ غنی گیلان اظهار داشت: اولین جشنواره خرمن با برنامه‌ریزی و مطالعات تاریخی در مهرماه در شهر فومن در حال برگزاری است.
ولی جهانی با اشاره به اینکه جشن خرمن ریشه در تمدن ایران زمین دارد افزود: نتایج مطالعات پژوهشگران نشان می‌دهد جشن خرمن از دوره ساسانیان برگزار می‌شد.
او با تاکید بر اینکه تقویت رویدادهای فرهنگی و تاریخی از اهداف اداره کل میراث‌فرهنگی و گردشگری گیلان است گفت: تنظیم تقویم رویدادهای تاریخی و فرهنگی گیلان در حال انجام است.
او در همین رابطه تصریح کرد: ۵۲ رویداد فرهنگی تاریخی از دوره ساسانیان تاکنون برای گیلان ثبت شده است.
جهانی رفع ایرادات ثبت جهانی ماسوله را مورد تاکید قرار داد و گفت: استان گیلان فرهنگ غنی دارد که برای حفظ آن باید برنامه ریزی و هزینه شود.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان گفت: با برگزاری این جشنواره ها علاوه برشناساندن ظرفیت های شهرستان می توان آیین و سنتهای در حال فراموش شدن را احیا کرد.
جهانی با اشاره به مشارکت ادارات ورزش و جوانان، ارشاد، هلال احمر و هیات ورزش‌های بومی و‌محلی و دهیاری روستای خطیب گوراب در این جشنواره افزود: بر پایی جشنواره‌‌‌های متنوع یکی از راه‌های جذب گردشگر است.

او افزود: امیدواریم بتوانیم با برگزاری این جشنواره‌ها استعدادهای موجود منطقه در کشاورزی چون توت، برنج و صنوبر را بیشتر از پیش به همگان معرفی کنیم

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=13191

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تبلیغات آ

تبلیغات ب

تبلیغات پ

تبلیغات ت

تبلیغات ث