دکتر نوروزی مدیر کل امور اقتصاد و دارایی گیلان:

دولت در مولد سازی به دنبال ایجاد بهره وری و مردمی کردن اقتصاد است

به گزارش ایران 1444؛ نشست ادواری اعضای شورای دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصاد و دارایی در گیلان به میزبانی مدیر کل بیمه ایران استان گیلان در رشت برگزار شد.

اعضای شورای که ریاست آن بر عهده دکتر علیرضا نوروزی مدیر کل اقتصاد و دارایی گیلان است که متشکل از احمد رضا رجبی مدیر شعب بانک ملی، حجت اله فلکیان مدیر کل بیمه ایران استان گیلان، رضا برهانی نیا مدیر کل امور مالیاتی ، صادق برزگر ناظر گمرکات و مدیر کل گمرک انزلی، احمد رضا موقری مدیر کل اموال تملیکی و حافظ محفوظی مدیر تالار بورس می باشند.

در این نشست ابتدا مدیر کل اقتصاد و دارایی گیلان با تبریک هفته دولت و تسلیت ایام اربعین حسینی خدمات دولت سیزدهم در دو سال گذشته را در جهت شفاف سازی اقتصاد بر شمرد و گفت: دولت سیزدهم در دو سال گذشته تالش های موثری برای کاهش نرخ بیکاری با ایجاد اشتغال و حمایت از بنگاههای اقتصادی انجام داده است و در این راستا با ایجاد بهره وری در اقتصاد کشور مولد سازی را در کشور اجرایی کرده است، لذا مولد سازی بهره وری در اقتصاد را ایجاد خواهد کرد.

دکتر نوروزی مولد سازی را مردمی کردن اقتصاد ارزیابی کرد و یاد آور شد: اقتصاد ایران در حال عبور از مشکالت و تحریم ها است، مولد سازی راهکاری برای پایداری اقتصاد است. وی به جهاد تبیین که یکی از تاکیدات رهبر انقالب در زمینه روشنگری افکار عمومی است اشاره داشت و اظهار کرد: در این راستا نقش رسانه ها غیر قابل انکار است و رسانه ها می توانند با روشنگری واقعیت های صورت گرفته در دولت سیزدهم به افکار عمومی در جهت امید به آینده روشنگری نمایند.

به اذعان وی تمامی دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد و دارایی ضمن تلاش هایی که در دستگاههای متبوعه خود دارند، برنامه ها و چشم انداز پیش رو به صورت شفاف به مردم اعلام کنند، چرا که وزیر اقتصاد و دارایی از زمان حضور در وزارت اقتصاد بر اصل شفاف سازی در اقتصاد اعتقاد راسخ دارند و تلاش دارند تا با واگذاری مسوولیت ها به مدیران استانی ضمن تفیض اختیار، راندمان و کارایی دستگاههای استانی را با بهره وری روبرو نمایند.

رییس شورای دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد و دارایی در گیلان به عملکرد دولت در افزایش شاخص های اقتصادی، تقویت در دیپلماسی خارجی، تلاش برای چند جانبه گرایی در رابط دیپلماسی و عضویت در اقتصادهای نو ظهور جهان بریکس را از آینده نگری دولت سیزدهم در حوزه های مختلف از جمله توسعه روابط دیپلماتیک با دنیا ارزیابی کرد و افزود: شاخص نرخ تورم سالیانه در پایان تیر ماه برای کشور ۴۷/۵ درصد، برای گیالن ۴۵/۱ گیالن در بین ۳۱ کشور بوده است لذا رتبه گیلان، در جایگاه چهارمین استانی قرار گرفت کمترین نرخ تورم را داشته است.

این جایگاه در گیلان در چندین دوره با ثبات روبرو بوده است. با ورود ستاد تنظیم بازار و تامین به موقع، حمایت از واحدهای تولیدی، حمایت هایی که دستگاههای اقتصادی از جمله بیمه، مالیات، گمرک داشته اند شاهد کاهش نرخ تورم در گیلان بوده ایم. وی اظهار داشت: برای بهار ۱۴۰۲ نرخ بیکاری که می تواند یکی از مهمترین شاخص معضل اقتصادی باشد، در کشور ۸/۲، برای گیلان۶/۱ بود، در این بخش هم استان گیلان رتبه سوم در کمترین نرخ بیکاری کشور را پشت سر گذاشته است.

دکتر نوروزی همچنین از بررسی عملکرد بانک های دولتی و خصوصی گیلان و میزان منابع و مصارف آنان اشاره کرد و یاد آور شد: از موضوعاتی که استاندار هم حساسیت را در آن دارند بحث عملکرد بانک های استان است، البته بخشی از بانک های خصوصی به جای اینکه منابع خود را که از مردم استان تامین می کنند در استان هزینه کنند، این پول را از استان خارج می کنند و در جاهای دیگر سرمایه گذاری می کنند که به زودی در یک نشستی که آقای استاندار هم حضور دارند در این رابطه صحبت ها و دلایل خودشان را مطرح خواهند کرد.

مدیر کل بیمه ایران استان گیلان که مسوولیت سندیکای بیمه های بازرگانی گیلان را نیز عهده دار است در این نشست که میزبان مدیران تابعه وزارت اقتصاد در استان بوده ضمن ارائه گزارشی از عملکرد بیمه ایران به چالش ها و ظرفیت های اقتصادی بیمه در گیالن اشاره کرد و گفت : ظرف سه ماه گذشته حساب برخی از شرکت های بیمه در گیلان مشکلاتی  که روبرو بودند مسدود شده است لذا تنوع پرونده ها نیازمند کار کارشناسی بوده تا قضات محترم آرای خود را صادر کنند ، از این رو با هماهنگی صورت گرفته با ستاد مرکزی بیمه ایران در هفته جاری مدیر کل حقوقی بیمه ایران در نشستی در محل بیمه ایران – گیلان با حضور ۴۸ قاضی که تا امروز ثبت نام کرده اند، مسائل مربوط به مشکلات حقوقی شرکت های بیمه ای در آن نشست مطرح و راهکارهای لازم جهت برون رفت از چالش های پیش رو مطرح خواهد شد.

حجت اله فلکیان از موافقت دستگاه قضای استان برای اختصاص شعب ویژه برای صنعت بیمه اشاره کرد و افزود: در شهر رشت سه شعبه برای صنعت بیمه در نظر گرفته می شود و این شعبات اختصاصی است و در سطح کشور برای نخستین بار این اتفاق با ایجاد شعب اختصاصی در رشت محقق می شود. وی مجتمع قضایی تصادفات را نیز برای گیلان ضروری دانست و با بیان اینکه استقرار چندین شعبه در آن کمک شایانی به مشکالت مردم است اضافه کرد: گستره صنعت بیمه وسیع است و صنعت بیمه باید جدی تر دیده شود.

مدیر کل بیمه ایران گیلان ،قانون بیمه شخص ثالث از سال ۴۷ اجباری است ۲۹ درصد خودروها و ۹۰ موتور سیکلت ها فاقد بیمه نامه شخص ثالث هستند. وی حق تولید بیمه ایران گیلان در سال ۱۴۰۲ را ۸ هزار میلیارد تومان دانست و این رقم را در سال ۱۴۰۱ را ۵ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و خاطرنشان کرد: حدودا ۵۰ درصد رقم تحقق شده برای صدور بیمه شخص ثالث است که از این رقم، ۱۰ درصد به حساب وزارت بهداشت و ۱۰درصد به  سایر نهادها از جمله صندوق تامین خسارت واریز می شود که خواسته ما هزینه این پول ها در داخل استان است، زمانی که ما با فقر تخت های بیمارستانی روبرو هستیم چرا این پول در مرکز واریز می شود ، می توان این پول را در استان در بخش درمان هزینه کرد و بیمارستان هایی همچون پورسینا که با کمبود امکانات روبرو است را نجات داد.

مدیر کل امور مالیاتی گیلان هم در این نشست با بیان اینکه در سال جاری ۱۰ درصد از هدف گذاری های انجام شده برای وصول مالیات عبور کرده ایم گفت: سازمان امور مالیاتی کشور در راستای برقراری عدالت مالیاتی به دنبال شناسایی فرارهای مالیاتی است و در دو سال گذشته اقدامات موثری در این راه صورت گرفته است.

رضا برهانی نیا در این رابطه با تاکید بر اینکه با روش های هوشمند سازی رصد های مالیاتی صورت خواهد گرفت اظهار کرد : ما در جهت شفاف سازی اقتصاد کشور همه جریانات مالی در بازار و تجارت را تحت کنترل داریم و هر گامی که به جلو بر می داریم به عدالت مالیاتی تزدیک تر می شویم. به گفته وی در سال جاری در راستای تحقق درآمدهای مالیاتی ۱۱۰ درصد رشد در تحقق درآمدهای مالیاتی داشته ایم  که تا کنون هم۸۰ درصد مالیات ۱۴۰۲ وصل شده است.

مدیر کل امور مالیاتی گیلان کمبود فضا را از مشکالت جدی اداره کل امور مالیاتی گیلان دانست و خاطر نشان کرد: در این رابطه در ۲۰ سال گذشته توجهی به ساختار فیزیکی اداره کل نشده و امروز کارکنان ما با کمبود فضا روبرو هستند و باید برای این موضوع آینده نگری کنیم، همین حال برای رفع بخشی از مشکلات  ساختمانی، ساختمان بانک صادرات در مجاورت اداره کل را اجاره کرده ایم.

احمد رضا رجبی مدیر شعب بانک ملی گیلان که مسوولیت شورای هماهنگی بانک های دولتی گیلان را عهده دار است در این نشست به گزارشی از وضعیت منابع و مصارف بانک های دولتی در استان اشاره کرد و با اشاره به اینکه بانک های دولتی در گیلان با منابع و مصارف خوبی روبرو هستند و در راستای تحقق برنامه های استان در بخش حمایت از طرح های اشتغال زا ، جهش ملی مسکن گام برداشته اند گفت: مهمترین مشکل استان در بخش خروج منابع از برخی بانک های خصوصی گیلان است که در سال گذشته علی رغم تاکید استاندارگیلان مبنی بر اینکه ”بانک های خصوصی منابع خود را از استان خارج نکنند و در داخل استان صرف کنند ، ”همچنان تمکین نمی کنند.

به گفته رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی گیلان متاسفانه برخی شرکت هایی که در استان فعالیت می کنند و از استان خدمات و تسهیلات اخذ می کنند و سرمایه های آنان در استان مستقر است اما منابع مالی خود را در استان های دیگر از جمله در تهران هدایت می کنند و عملا بانک های گیلان خدمات دهنده بانک های استان های دیگر هستند.

احمد رضا رجبی موضوع ورشکستگی شرکت های خصوصی را از مطالبات جدی بانک ها برای حل این موضوع دانست و به لزوم ورود دستگاه قضایی به این بخش اشاره کرد و افزود: اداره تسهیل و ورشکستگی باید به دنبال ساختار سازی باشد. وی از پرداخت تسهیالت ۵۵۰ میلیون تومانی مسکن برای هر واحد خبر داد وخرید کالا را نیز ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر با اختیارات استان و ۲۰۰ میلیون با مجوز مرکز را اقدامی برای تامین لوازم اساسی منزل برای مردم بر شمرد و افزود: در این راستا با فروشگاههای بزرگ قرار داد منعقد کردیم و در این رابطه با قراردادهای سه جانبه به مردم کارت اعتباری واگذار می شود.

ناظر گمرکات گیلان هم با بیان اینکه دولت در راستای کاهش تورم در تجارت ارزش گذاری حقوق ورودی که از ۱ به ۹ درصد افزایش یافته بود را تعدیل کرد به کنترل دولت در نظام قیمت گذاری ها با هدف حمایت از تجارت پرداخت و گفت: تحریم ها برای تجارت کشور روند سختی را به همراه داشته است اما با همه سختی ها بخش اقتصاد کشور همت لازم برای ورود به بازارهای هدف و تامین کالا از مبادی مختلف برای تامین نیاز داخل را داشته است.

دکترصادق برزگر از واردات ۸۰۰ هزار تن کالای ورودی از گمرکات استان در سال گذشته خبر داد و این میزان واردات در طی حدود شش ماه اخیر را یک میلیون تن دانست و یاد آور شد : در این مدت ۹۰ درصد به لحاظ ارزش دلاری و ۸۰ درصد وزنی رشد داشته ایم. به گفته وی در بخش صادرات در سال قبل به جهت بحران کاهش تراز آب در دریای خزر با رشد ۵ درصد وزنی روبرو بودیم اما از جهت ارزشی با کاهش مواجه شدیم . اما سرعت صادرات و واردات رو جلو بود.

دکتربرزگر افزود: گمرک آستارا رو به جلو است و انزلی فعال است و گمرک کاسپین هم از عملکرد خوبی روبرو است. که در این سه گمرک در اکثر موارد افزایشی است و در ترانزیت خارجی هم با رشد ۵۸ درصدی روبروهست و تحرک موزه تجارت خارجی هم خوب بود. وی حمل ترکیبی را ضرورتی برای تجارت گیلان دانست و با بیان اینکه در آستارا ۹۰۰ کامیون زمانی برای تجارت در شهر پارک هستند ضرورت ایجاد حمل ترکیبی احساس می شود تصریح کرد به زودی سامانه هوشمند نوبت دهی گمرک آستارا به پایانه متصل می شود.

در این نشست اداره کل اموال تملیکی گیلان هم گزارشی از کارهای عرضه شده در طی سال جاری اشاره کرد. اعضای دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد و دارایی در این نشست خواستار دیدار با حجت االسلام مبارکی مدیر کل حدید دادگستری گیلان شدند و قرار شد تا ملاقاتی را با رییس کل دادگستری گیلان داشته باشند.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=12666

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: