فعال سیاسی پژوهشگر تاریخ اسرائیل:

دولت های غربی از ادعای نقض حقوق بشر در ایران برای گسترش نفوذ در خاورمیانه و تامین امنیت اسرائیل استفاده میکنند

ایران 1444؛ ایلان پاپه با اشاره به سیاست های دوگانه دولت های غربی درباره ادعای نقض حقوق بشر در ایران گفت: هیچ یک از دولت های غربی حتی اندکی به نقض هولناک حقوق بشر توسط اسرائیل یا نقض حقوق بشر در عربستان سعودی توجه نمی کنند.

ایلان پاپه، فعال سیاسی و استاد علوم سیاسی در لندن در خصوص تحولات اخیر ایران و اغتشاشاتی که در ایران رخ داده و خصومت غرب در قبال ایران بویژه در مدیریت این ناآرامی ها گفت: اگرچه افرادی در غرب هستند که نگرانی هایی در مورد مسائل حقوق بشر در ایران و به ویژه حقوق زنان دارند اما این نگرانی ها توسط دولت های غربی، به ویژه دولت آمریکا، به منظور گسترش نفوذ غرب در خاورمیانه به تاراج برده شده است. چنین نفوذی مهمترین تامین کننده مصونیت برای اسرائیل است و بنابراین هیچ یک از دولت های غربی حتی اندکی به نقض هولناک حقوق بشر توسط اسرائیل یا نقض حقوق بشر در عربستان سعودی توجه نمی کنند.

پاپه افزود: چند روز قبل نمونه بارز دورویی غرب را شاهد بودیم. ارتش اسرائیل «جنی زکارنه» دختر ۱۶ ساله فلسطینی را در جنین کشت که کمتر از مرگ مهسا امینی نبود. اما هیچ اعتراضی در اسرائیل یا غرب در محکومیت این کشتار برگزار نشد .وی در ادامه با تاکید بر حمایت ایران از مسئله فلسطین و مقاومت گفت: ایران، مانند سوریه قبل از آن، یکی از معدود کشورهای باقی مانده در خاورمیانه است که همبستگی واقعی خود را با مردم فلسطین نشان داده است. اگر کسی مایل است در یک گفتگوی واقعی درباره حقوق بشر، از جمله در ایران، شرکت کند، این گفتگو باید شامل اسرائیل نیز شود، در غیر این صورت این یک اعتراض بدبینانه از سوی غرب است.

ایلان پاپه کیست؟

ایلان پاپه مورخ و فعال اجتماعی اهل اسرائیل است. او استاد دانشکدهٔ علوم اجتماعی و مطالعات بین الملل در دانشگاه “اگزتر” بریتانیاست و رئیس “مرکز اروپایی مطالعات فلسطین” همان دانشگاه و نیز رئیس سابق “مرکز مطالعات قومی-سیاسی اگزتر” است.

پاپه در شهر “حیفا” در اراضی اشغالی فلسطین متولد شد. او پیش از رفتن به بریتانیا از سال ۱۹۸۴ تا ۲۰۰۷ استاد ارشد علوم سیاسی در “دانشگاه حیفا” و از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ رئیس “موسسهٔ مطالعات فلسطینی و اسرائیلی امیل توما” در حیفا بود. او مولف کتاب های پاکسازی قومی فلسطین (۲۰۰۶)، خاورمیانهٔ جدید (۲۰۰۵) است.

معرفی کتاب پاکسازی قومی فلسطین اثر ایلان پاپه

پاکسازی قومی در فلسطین، کتابی است که توسط ایلان پاپه ، مورخ جدید تألیف شده و در سال ۲۰۰۶ توسط انتشارات One World Oxford منتشر شده است. در سال ۱۹۴۸ ، از ۰۰۰/۴۰۰/۱ نفر عرب فلسطینی که در ۱۳۰۰ شهر و روستای فلسطین زندگی می کردند. ، حدود ۷۵۰ هزار نفر به دلیل حملات صهیونیست ها فرار کرده  و یا از خانه های خود اخراج شده و به نقاط دیگر رانده شدند. (رژیم صهیونیستی از سال ۱۹۴۸ تا کنون ۷۷۴ شهر و روستا را اشغال و ۵۳۱ شهر و روستا را نیز تخریب کرده است.)

ایلان پاپه ،در این کتاب دوباره تشکیل دولت اسرائیل را مرور می کند. وی در این کتاب به تخریب عمدی حدود ۵۰۰ روستا در سال های ۱۹۴۷ و ۱۹۴۹ و قتل عام صدها هزار نفر اشاره می کند.

تز این کتاب این است که حرکت اجباری فلسطینیان به کشورهای عربی یکی از اهداف جنبش صهیونیستی و ضروری برای شخصیت مطلوب دولت یهود بود.

به گفته ی پاپه ، خروج فلسطینان در سال ۱۹۴۸ در نتیجه پاکسازی قومی فلسطین صورت گرفت که توسط رهبران جنبش صهیونیستی ، عمدتا “دیوید بن گوریون” و ده عضو دیگر گروه مشاوره” وی انجام شد.

این کتاب استدلال می کند که پاکسازی قومی از طریق اخراج سیستماتیک حدود ۵۰۰ روستای عرب و همچنین حملات تروریستی عملی شد که عمدتا توسط اعضای نیروهای “ایرگون” و “هاگانا” علیه مردم غیرنظامی اجرا شده بود. ایلان پاپه همچنین به عنوان اثبات اخراج های برنامه ریزی شده به طرح دالت و پرونده های روستا اشاره می کند.

ایلان پاپه قاطعانه این افسانه را که مردم فلسطین در جریان این جنگ به خواست خود خانه هایشان رها کردند رد می کند و مدارک بایگانی قابل توجهی را ارائه می دهد که نشان می دهد ، از همان آغاز ، یک ایده ی مرکزی در ایدئولوژی بنیانگذار اسرائیل بود و آن هم حذف اجباری مردم بومی بود. برای هر کس که علاقه مند به بحران کنونی در خاورمیانه است این یک کتاب ضروری است.

انتشار این کتاب پس از آن میسر شد که اسراییل به رویهٔ خود در مخفی کردن اسناد مربوط به آن دوران برای ۳ دهه خاتمه داد.

انتهای پیام/قدسنا

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10461

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: