مهدی کاظمیان؛

ریل‌گذاری ۱۴ کیلومتری خط آهن رشت به منطقه آزاد انزلی

ایران 1444؛ سخنگوی سازمان منطقه آزاد انزلی از ریل‌گذاری ۱۴ کیلومتر از ۳۵ کیلومتر طول خط آهن رشت به منطقه آزاد انزلی خبر داد و گفت: فرایند پرداخت اعتبار تخصیص‌یافته در خصوص تکمیل طرح ملی اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری در ایستگاه پیربازار رشت آغاز شده است.
مهدی کاظمیان سخنگوی سازمان منطقه آزاد انزلی امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه فرایند پرداخت اعتبار تخصیص‌یافته در خصوص تکمیل طرح ملی اتصال مجتمع بندری کاسپین به خط ریل سراسری در ایستگاه پیربازار رشت آغاز شده است، اظهار کرد: با پیگیری‌های رییس هیات‌مدیره و مدیرعامل سازمان نماینده عالی دولت در گیلان روند پرداخت ۱۸۰ میلیارد تومان از اعتبار ۲۵۰ میلیاردتومانی اختصاص پیدا کرده به‌حساب پیمانکار این طرح شروع شده است. وی میزان پرداخت بودجه به طرح مذکور را منوط به میزان پیشرفت فیزیکی طرح دانست و گفت: تاکنون بیش از ۷۵ درصد از عملیات ایجاد خط راه‌آهن از ایستگاه پیربازار رشت به مجتمع بندری کاسپین در زمینه تملک اراضی، زیرسازی و روسازی، انجام شده و با تزریق مالی به پیمانکار امیدواریم روند تکمیل طرح ملی مزبور تسریع یابد.

سخنگوی سازمان منطقه آزاد انزلی از ریل‌گذاری ۱۴ کیلومتر از ۳۵ کیلومتر  طول خط آهن رشت به منطقه آزاد انزلی خبر داد و افزود: ا توجه به دستور رییس‌جمهور در سفر سال گذشته به استان و منطقه آزاد انزلی، مبنی بر تسریع در عملیات تکمیل این طرح ملی، و دستور معاون اجرایی رییس‌جمهور در خصوص اهمیت سرعت‌بخشیدن به بهره‌برداری؛ امید می‌رود تا بهار سال آتی شاهد اجرایی‌شدن حمل‌ونقل ریلی از طریق مجتمع بندری کاسپین باشیم.

کاظمیان با تاکید بر لزوم توجه به تکمیل کریدور شمال به جنوب بیان کرد:  اتصال این منطقه به خط ریل و ساخت اسکله رو رو به‌منظور نقل‌وانتقال مستقیم بار از قطار به کشتی مهم‌ترین طرح‌های منطقه متبوع خود جهت تکمیل حلقه‌های زیرساختی فعال‌سازی کریدور شمال – جنوب است. وی با بیان اینکه اتصال استان گیلان به شبکه ریلی کشور عملا دریای کاسپین و دو دریای جنوبی ایران یعنی خلیج‌فارس و دریای عمان به‌صورت ریل به یکدیگر وصل می‌شوند، افزود: این مساله می‌تواند نقش مهمی در افزایش، سرعت‌بخشیدن و کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل کالا میان دو سوی کشور ایفا کند.

به گفته سخنگوی سازمان منطقه آزاد انزلی با بهره‌برداری این طرح‌ها با راهبرد هم‌افزایی این سازمان با فعالین بخش خصوصی مناطق آزاد و اتاق‌های بازرگانی و حمایت مسوولین عالی‌رتبه نظام، منطقه آزاد انزلی به دلیل نقش محوری در کریدور شمال – جنوب و مسیر ترانزیتی چین – قزاقستان – ایران، به مرکز مبادلات کالایی کشورهای روسیه، هند و چین با کشورهای اوراسیا، غرب و جنوب آسیا تبدیل می‌شود.

پایان پیام/ فارس

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10450

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: