نشست برنامه عملیاتی ساماندهی وضعیت زندانیان گیلان:

قرارهای بازداشت موقت باید بررسی و کسی بلاتکلیف نماند

سومانیوز؛ رئیس شورای قضایی استان گیلان با بیان اینکه بایداز بازداشت های غیر ضروری جلوگیری شود، اعلام کرد: وضعیت متهمان تحت قرار به ویژه قرارهای بازداشت موقت باید بررسی شده و نباید هیچ متهم تحت قراری، بلاتکلیف بماند.

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ به نقل از روابط عمومی دادگستری گیلان، نشست برنامه عملیاتی ساماندهی وضعیت زندانیان استان به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی رئیس کل دادگستری استان گیلان برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی رییس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به برنامه عملیاتی و تاکیدات ریاست محترم قوه قضائیه تصریح کرد: وضعیت زندانیان و زندان ها باید پیگیری شود و ورودی به زندان هدفمندگردد.

وی با بیان اینکه بایداز بازداشت های غیر ضروری جلوگیری شود اظهار داشت: وضعیت متهمان تحت قراربه ویژه قرارهای بازداشت موقت باید بررسی شده و نباید هیچ متهم تحت قراری، بلاتکلیف بماند.

رئیس شورای قضایی استان با تاکید بر اینکه باید وضعیت زندانیان مالی خصوصا محکومین مالی مهریه و نفقه به فوریت تعیین تکلیف گردند.

افزود: مسئولان مددکاری زندان در پیگیری امور زندانیان و باز اجتماعی کردن و اشغال آنان اهتمام بیشتری داشته باشند.

در خبر دیگری، مراسم انتصاب فرمانده یگان حفاظت دادگستری استان گیلان با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی رییس کل دادگستری استان گیلان برگزار شد.

رییس کل دادگستری استان گیلان با تسلیت شهادت رئیس جمهور محبوب آیت الله رئیسی و هیات همراهشان اظهار داشت: باید همواره با اتکاء به خدای متعال خود را تجهیز کرده و درمسیر خدمت به مردم گام برداریم.

وی با تقدیر از فرمانده سابق یگان حفاظت دادگستری استان تصریح کرد: به لحاظ اقتدار دستگاه قضایی حفاظت از اشخاص و اسناد در دادگستری ها مهم تر از حفاظت از امکنه و ساختمان هاست.

رئیس شورای قضایی استان با اشاره به هدف تشکیل یگان حفاظت دادگستری افزود: باید افراد و نیروهای حفاظتی بیشتری در راستای حفاظت از محاکم قضایی جذب شده و آموزش های لازم در این خصوص به آنان ارائه شود.

وی تکریم مراجعین را یکی از وظایف یگان حفاظت برشمرد و ابراز داشت: تکریم ارباب رجوع از برنامه های عملیاتی قوه قضائیه است و باید علاوه بر حفظ کرامت مراجعه کنندگان، تکریم از همکاران قضایی نیز در دستور کار یگان حفاظت قرار گیرد.

وی با تاکید بر مبارزه با فساد در تمامی دستگاه ها تصریح کرد: یگان حفاظت دادگستری باید در دستگیری دلال ها و کارچاق کن ها که با هدف اعمال نفوذ های پوچ و واهی در پرونده ها به محاکم وارد می شوند تلاش مضاعفی داشته باشد.

۲۹۵ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد پارسال آزاد شدند

رییس کل دادگستری استان گیلان امروز به همراه اعضای ستاد دیه استان با آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت دیدار کردند.

آیت الله فلاحتی نماینده ولی فقیه در استان گیلان و امام جمعه رشت با بیان اینکه ترویج فرهنگ اسلامی و بهبود شرایط اقتصادی و معیشتی دو عامل اثر گذاردرکاهش بروز جرائم در جامعه است، بر استفاده از ظرفیت خیرین در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از زندانیان به دلیل عدم استطاعت مالی مرتکب جرم شده اند افزود: خلاهای تربیت اسلامی در کانون خانواده باعث بروز این ناهنجاری های اجتماعی است.

نماینده ولی فقیه در استان گیلان اضافه کرد: در حوزه پیشگیری از جرائم اجتماعی دستگاه های فرهنگی و آموزشی نقش مهمی بر عهده دارند و باید این وظیفه مهم را در بستر آگاهی بخشی و روشنفکری افکار عمومی دنبال  کنند.

رییس کل دادگستری استان گیلان با اشاره به تلاش های دستگاه قضایی در حمایت از خانواده های زندانیان گفت: سال گذشته ۲۹۵ نفر از زندانیان جرائم غیر عمد استان با اقدامات حمایتی ستاد دیه و کمک های خیرین نوع دوست گیلانی از زندان آزاد شدند و در سال جاری نیز تاکنون ۴۴ نفر از زندان رهایی یافتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی با بیان اینکه مسئولیت ستاد دیه فرهنگ سازی در جامعه است اظهار داشت: رواج فرهنگ نیکوکاری و ایثار و گذشت برکات فراوانی برای جامعه به دنبال دارد.

رئیس شورای قضایی استان هیات امنای ستاد دیه استان را افرادی فرهیخته و صاحب فضل خواند و افزود: در گلریزان ماه مبارک رمضان نیز کمک های خیرین جمع آوری شد و ستاد دیه استان امانت دار این ایثار و گذشت است که باید در مسیر آزادی زندانیان نیازمند هزینه شود./

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11360

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: