قلع و قمع ساخت و ساز غیر مجاز در حریم بقعه شیخ زاهدگیلانی

از روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان، ولی جهانی روز شنبه بیان کرد: در اثنای ساخت و ساز مازاد بر ضوابط حریم بقعه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان با ورود یگان حفاظت میراث‌فرهنگی و صدور اخطارهای کتبی و با توجه به عدم توجه ذی نفع به تذکرهای شفاهی و کتبی، لاجرم موضوع از طریق مراجع قضایی پیگیری و علیه متخلف اقامه دعوی شد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان ضمن تقدیر و تشکر از رئیس دادگستری و دادستان شهرستان لاهیجان گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته و اهتمام وافر دستگاه قضا در این شهرستان، ابتدا با متوقف شدن عملیات عمرانی و در نهایت با صدور حکم و حضور یگان حفاظت میراث‌فرهنگی نسبت به قلع و قمع یک طبقه ساختمان مازاد بر ضوابط حریم بقعه شیخ زاهد گیلانی اقدام لازم انجام شد.

جهانی با اشاره به قانون حمایت از بافت‌ها و بناهای تاریخی گفت: مطابق با قوانین و مقررات حوزه میراث‌فرهنگی هرگونه ساخت و ساز در بافت‌های تاریخی منوط به استعلام و اخذ مجوز از این اداره‌کل است و چنانچه بر خلاف ضوابط نسبت به فعالیت‌های عمرانی در بافت‌ها و حرایم مصوب بناهای تاریخی مبادرت شود، قلع و قمع طبقات مازاد در دستور کار قرار خواهد گرفت.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از همه مردم ساکن در بافت‌های تاریخی خواست تا پیش از هرگونه شروع ساخت و سازهای احتمالی، نسبت به استعلام و اخذ مجوز از اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان اقدام کنند.
مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گیلان وظیفه ذاتی میراث‌فرهنگی را پاسداری از آثار تاریخی ارزشمند دانست و گفت: در این راه خطیر نیازمند همراهی و مساعدت همه مردم و علاقمندان به میراث‌فرهنگی هستیم.

بقعه شیخ زاهد گیلانی در تاریخ پنجم دی ماه ۱۳۴۷ و با شماره ۸۲۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده که ضوابط اختصاصی آن از سوی وزارتخانه مصوب و برای اجرا به استان ابلاغ شده است.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10586

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: