دکتر حسین رویوران:

ناتوانی دو ائتلاف سیاسی در ائتلاف با هم آغاز فروپاشی اسرائیل است

تحلیل‌گر برجسته‌ی حوزه‌ی فلسطین و مقاومت در گفت‌وگو با قدسنا در خصوص افق پنجمین انتخابات رژیم صهیونیستی در کمتر از چهار سال گفت: پنجمین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در مدت کمتر از چهار سال در روز سه‌شنبه برگزار شد. از آن‌جا که نظام سیاسی در رژیم صهیونیستی پارلمانی است و رئیس جمهور و نخست وزیر از سوی اکثریت پارلمانی انتخاب می‌شود و تک‌تک وزرا نیز باید از پارلمان رأی اعتماد بگیرند، از این رو، این رویداد مهم‌ترین رویداد سیاسی در این رژیم است که جهت‌گیری‌های آن را تعیین می‌کند.

وی افزود: این انتخابات چند ویژگی مهم دارد:

اول: نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که دو ائتلاف بزرگ راست به رهبری نتانیاهو و ائتلاف چپ و وسط به رهبری لپید و گانتس، هیچ‌کدام اکثریت ۶۱ کرسی را به‌دست نخواهند آورد و عملاً بن‌بست سیاسی که انتخابات زودرس را ایجاب خواهدکرد، با این انتخابات حل‌نخواهدشد بلکه بازتولید خواهدشد.

دوم: در انتخابات قبل، دو ائتلاف در گرفتن اکثریت پارلمانی ناموفق بودند و به علت تصلب و تحجر حزبی و تشکیلاتی(بسته و غیر قابل انعطاف)، هیچ حزبی از مجموعه‌ی خود جدا نشد و به جبهه‌ی رقیب نپیوست تا اکثریت پارلمانی شکل‌گیرد و سرانجام لپید با جذب اعضای “فهرست یکپارچه‌ی عربی” به رهبری “منصور عباس” به اکثریت پارلمانی ۶۱ از ۱۲۰ مجموع نمایندگان کنست دست‌یافت و برای کمتر از دوسال در قدرت باقی ماند.

سوم: جامعه‌شناسان رژیم صهیونیستی این پدیده را  که در چند سال اخیر رخ داده است، شاخص فروپاشی سیاسی این جامعه می‌دانند. اینکه دو ائتلاف سیاسی علیرغم وجود اشتراکات وسیع دینی، سیاسی و ایدئولوژی، قادر به ائتلاف با یک‌دیگر نیستند و نمایندگان عرب، تعیین‌کننده‌ی اکثریت پارلمانی شده‌اند، یک فاجعه سیاسی است و آغاز فروپاشی آن جامعه است.

رویوران در پایان تاکید کرد: با برگزاری هر انتخابات، روشن می‌شود که حرکت اجتماعی-سیاسی در رژیم صهیونیستی به سمت راست و افراط‌گرایی بیش‌تر می‌شود و دلیل این حرکت این است که زمام‌داران این رژیم تلاش دارند تعارضات داخلی را با تشدید تضادهای خارجی با فلسطینیان مهارکنند و با این ترفند، از روشن‌شدن تضادهای داخلی جلوگیری کرده و تلاش دارند با این حیله‌ها از فروپاشی اجتماعی جلوگیری کنند

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10405

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: