نخبگان اقتصاد دریا محور را متحول کنند

ایران 1444؛ نشست مدیران و فعالان اقتصاد دریا محور استان گیلان امروز شنبه به ریاست استاندار تشکیل و بر تغییر و تحولات بزرگ در این عرصه مهم تاکید شد.

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا ؛ استاندار در این نشست با اشاره به اینکه سهم  اقتصاد دریا محور از تولید ناخالص ملی در ایران پنج درصد و در گیلان فقط ۲ درصد است ، بیان کرد: ظرفیت های دریای خزر در ۳۰۰ کیلومتر سواحل دریا گسترده ، اشتغالزایی، اقتصادی بسیار تاثیر گذار است و باید از این ظرفیت ها با هم پوشانی و برنامه های مدون با شتاب دهی لازم بهره گیری شود.

استاندار گیلان: ظرفیت های اقتصاد دریا محور در گیلان بسیار وسیع است و با ابلاغیه های جدید باید از این پتانسیل ها با مشارکت  سازمان ها ، سیستم بانکی و مشارکت مردم  با رعایت موازین زیست محیطی استفاده شود.

اسدالله عباسی، از دبیر حوزه اقتصاد دریا محور گیلان خواست، با فعال کردن کمیته های چهار گانه و برگزاری جلسات منظم اثر گذار طی هفته جاری، تا پایان خرداد ماه هر یک از مسئولان کمیته ها یا کارگروه ها گزارشی کامل از آنچه باید انجام شود به نشست عمومی آماده کنند.

وی با تاکید بر اینکه هم اکنون سهم اقتصاد دریا محور در جهان ۵۰ درصد است ، تصریح کرد: باید از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی، بنادر آستارا، انزلی و چمخاله لنگرود در این عرصه با همکاری نخبگان و مدیران استانی و شهرستانها استفاده شود.

استاندار عنوان کرد: ظرفیت های بندری، ریلی، هوایی ، گردشگری ، تولیدات دریایی از جمله ماهیان خاویاری، افزایش چند برابری صادرات محصولات  تولیدی گیلان و سراسر کشور به کشورهای همسایه ، تولید انرژی های سالم  از آب دریا، توسعه و تقویت ورزش های ساحلی و دریایی و جهت دادن سواحل آزاد شده به ساحل  متحول شده اقتصادی و  دعوت سرمایه گذاران برای ورود به این حوزه ها ، هدف نهایی باشد.

مقام عالی استان یاد آور شد: هم اکنون ۷۷ پست اسکله جهت تخلیه و بارگیری در سواحل منطقه ما وجود دارد و از ظرفیت ۱۰ تا ۱۵ میلیون تنی در حدود فقط یک تا یک و نیم میلیون تن بهره بردای می شود که باید در این خصوص تجدید نظر جدی بشود.

وی بر ورود جدی و متناسب شبکه بانکی برای کمک به سرمایه گذاران و روان  سازی گردش سرمایه ، بهره مندی از دیدگاههای دانشگاهیان و نیز ورود دانشگاه گیلان به مساله اقتصاد دریا محور، استفاده درست از مزارع برای تولید انواع ماهیان ، بهره مندی از امواج دریا برای تولید انرژی و جانمایی فن آوری ها برای این منظور تاکید کرد.

عباسی با اشاره به اینکه منطقه آزاد انزلی در گذشته تنها در حوزه وارد کردن خودرو در مبادلات تجاری خارجی فعالیت هایی داشت ، متذکر شد: این منطقه باید در همه این عرصه ها فعالانه مشارکت و همراه باشد و در بخش صادرات و واردات نقش داشته باشد.

استاندار گیلان بیان کرد: ۴۱۶ عرصه اقتصاد دریا محور تاکنون شناسایی شده است  و باید با تحقیق و بررسی های دقیق این عرصه ها پیگیرانه فعال شود و استانداری هم این مهم را نظارت و دنبال خواهد کرد.

وی گفت: باید هدف های اقتصادی و اشتغالزا در اقتصادی محور با جدیت تقویت شود و از ۳۰۰ کیلومتر ساحل در گیلان از مجموع ۹۰۰ کیلومتر به خوبی استفاده شود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11197

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: