رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران هواشناسی:

وارد چهارمین سال خشکسالی شده ایم

سومانیوز؛ امسال بارندگی‌ها در مناطق غربی و جنوب غربی و در مرکز مثل اصفهان و یزد خوب بود اما خوب بودن بارندگی‌های امسال نمی‌تواند کمبودهای گذشته را جبران کند.

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور می‌گوید: «ترسالی کجا بود؟ ما در حال حاضر کمبود جدی آب داریم. درست است که امسال بارندگی‌ها در مناطق غربی و جنوب غربی و در مرکز مثل اصفهان و یزد خوب بود اما خوب بودن بارندگی‌های امسال نمی‌تواند کمبودهای گذشته را جبران کند.»

هر چند که بهار فصل باران و بارندگی‌ست اما کم شدن بارش‌ها در سال‌های اخیر سبب شده توقعات از آسمان کمتر شود، شاید بر همین اساس است که همین که کمی باران بزند،‌ شنیده می‌شود که دوران خشکسالی در ایران رو به پایان است. این تصور اشتباه است، رئیس مرکز ملی اقلیم و مدیریت بحران خشکسالی سازمان هواشناسی کشور هم دراین‌باره می‌گوید: «این چهارمین سال پیاپی خشک است که در کشور شاهد هستیم و اثرات خشکسالی در سال چهارم معمولا بیشتر از سال سوم است و این موارد ادامه دارد.»

احد وظیفه ادامه می‌دهد: «با این‌که بارندگی خوب بوده و جریان رودخانه‌ها خوب است‌ و ذخیره در برخی سدهای خوزستان و جنوب غرب کشور مناسب است، ولیکن باید بدانیم که آب‌های زیرزمینی‌مان طی دهه‌های گذشته به شدت افت کرده و ما باید از همین فرصت‌ها استفاده کنیم، تا آن آب‌های زیرزمینی را تاحد امکان جبران کنیم و بتوانیم از فرونشست زمین جلوگیری کنیم. به ازای مناطق غربی و جنوب غربی کشور که بارندگی‌ها خوب بوده، در استان‌هایی مثل تهران، قزوین، سمنان، خراسان رضوی، البرز و تاحدی زنجان و استان مرکزی بارش‌ها زیر نرمال بود؛ یعنی بین ۲۰ تا ۴۰درصد زیر میانگین بلند مدت.»

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه بخوانید:

*نظرتان درباره بارندگی امسال چیست؟ بسیار سوال می‌شود که آیا ما وارد ترسالی شده‌ایم یا خیر؟

خیر، ترسالی کجا بود؟ ما در حال حاضر کمبود جدی آب داریم. مفهوم ترسالی و خشکسالی گسترده‌ است، این که از چه زاویه‌ای آن‌را در نظر بگیرید فرق می‌کند. آب ماده‌ای یک پارچه‌ای از مجموعه برف و یخی که در کوهستان ذخیره شده، آب رودخانه، آب پشت سد و آب‌های زیر زمینی است. درست است که امسال بارندگی‌ها در مناطق غربی و جنوب غربی و در مرکز مثل اصفهان و یزدخوب بود، اما خوب بودن بارندگی‌های امسال نمی‌تواند کمبودهای گذشته را جبران کند.

در همان مناطق هم سفره‌های آب زیر زمینی و بسیاری از دشت‌ها ممنوعه هستند ؛یعنی احداث چاه جدید و قنات ممنوع است، زیرا باعث افت خاک و فرونشست زمین می‌شود. بنابراین نباید این طور تلقی کنیم که اگر امسال بارندگی‌مان نرمال و بیشتر از نرمال بوده، وارد ترسالی هیدرولوژیکی یا آبشناسی شده‌ایم. با این‌که بارندگی خوب بوده و جریان رودخانه‌ها خوب است‌ و ذخیره در برخی سدهای خوزستان و جنوب غرب کشور مناسب است، ولیکن باید بدانیم که آب‌های زیرزمینی‌مان طی دهه‌های گذشته به شدت افت کرده و ما باید از همین فرصت‌ها استفاده کنیم، تا آن آب‌های زیرزمینی را تاحد امکان جبران کنیم و بتوانیم از فرونشست زمین جلوگیری کنیم./

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11389

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: