واکاوی دو حمله اخیر به دمشق

ایران 1444؛ پس از توافق ایران و عربستان و تلاش ناکام ایالات متحده آمریکا برای تغییر معادلات منطقه‌ای در شرق فرات، شاهد فاز جدیدی از اقدامات با همگرایی آمریکا و رژیم صهیونیستی بودیم.

پس از اعلام تعویق طرح اصلاحات قضایی توسط بنیامین نتانیاهو، پیش‌بینی می‌شد که یکی از تاکتیک‌های رژیم صهیونیستی، انتقال بحران داخلی به منطقه با هدف ایجاد یک نبرد محدود، پیروزی در آن و دستاوردتراشی برای دولت مضمحل نتانیاهو با احیای طرح شکست خورده سال ۹۷ آنها باشد. این موضوعی بود که ما آن را سه شب پیش واکاوی کردیم.

از آن شب، در ابتدا شاهد پرتاب ماهواره جاسوسی اوفک ۱۳ به فضا توسط صهیونیست‌ها بودیم. ساعاتی پس از پرتاب این ماهواره، فعالیت هواپیماهای تجسسی رژیم صهیونیستی در جولان و الجلیل به طرز معناداری کاهش یافته و در دو شب بعدی، دو حمله به مقر مستشاران جمهوری اسلامی ایران به دمشق شد.

از نظر آنها، هیچ مکانی برای درگیری بهتر از سوریه نیست و البته بر خلاف دفعات قبلی که آنها تصاعد پلکانی تنش را دنبال می‌کردند، مستقیما به سراغ اهداف سپاه پاسداران در دو شب متوالی رفتند.

در مورد این حملات و شهادت یکی از مستشاران کشورمان نکات مهمی وجود دارد که بررسی هریک نیاز به دقت فراوان دارد:

در حملات اخیر، بر خلاف ظاهر امر، خلبانان آمریکایی نقش مهمی در حملات ایفا کرده‌اند. به عبارتی، حمله توسط جنگنده‌های صهیونیست اما با خلبانان آمریکایی صورت گرفته است. این همگرایی، علاوه بر تلاش برای ارسال این پیام از سوی آمریکا که «این کشور حتی در صورت بحران در خلبانان رژیم به آنها کمک می‌کند پس نباید فکر کرد با بحران خلبان طرح خیالی حمله به ایران منتفی است»، جبران شکست آمریکا در شرق سوریه است.

به عبارتی آنها متوجه شده‌اند که سمبه مقاومت در شرق فرات پر زور بوده و رویارویی علنی با مقاومت، هزینه‌های گزافی در پی خواهد داشت لذا با پوشش صهیونیست‌ها و مکان دلخواه (دمشق) که آفند و پدافند که از هر دو معذوریت‌ها و محدودیت‌های خاص خود را برای مقاومت دارد، قصد دارند اهداف کثیف خود را عملی کنند.

یکی از اهداف حضور آمریکا در منطقه، حفاظت از منافع و امنیت اسرائیل بوده است. ۳۰ دی ۱۳۹۹، نقطه عطفی در تحولات نظامی و امنیتی منطقه بود. در این روز با انتقال حوزه رژیم صهیونیستی از یوروکام به سنتکام، اقدامات اشتراکی نظامی و امنیتی آمریکا و صهیونیست‌ها آغاز شد.

پس از این اقدام، افسران ارتش صهیونیستی با پوشش نظامیان آمریکایی علاوه بر نقل و انتقال در منطقه، اقدام به استقرار در پایگاه‌های اربیل عراق و ملطیه ترکیه و… کردند تا چتر جاسوسی و خرابکاری علیه امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران را گسترش دهند. یکی از پاسخ‌های تهران به این اقدام، ادغام هر یک از اعضای محور مقاومت در کشورهای دیگر مِن جمله حزب‌الله بود.

در تقسیم کار صورت گرفته میان آمریکا و صهیونیست‌ها برای حمله به سوریه، برای مثال در برخی حملات به البوکمال، آمریکایی‌ها پوشش فضای حمله و اطلاعات را فراهم می‌کردند و رژیم حمله می‌کرد و اکنون با فراهم سازی اطلاعات توسط صهونیست‌ها، شاهد حمله جنگنده‌ها و موشک‌های صهیونیستی اما با اپراتورهای آمریکایی هستیم!

اعلام رسمی برنامه حمله به نیروی قدس توسط ژنرال میلی ساعاتی پیش از حملات به سپاه در دمشق، بیش از هر چیز ناشی از ترس آنها از برنامه مقاومت برای اخراج نظامیان آمریکایی از عراق و سوریه در سال ۱۴۰۲ است.

واکنش کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی به حملات آمریکا به شرق فرات و تاکید بر پاسخ بدون بهانه در صورت حمله به مقاومت، نشان از برنامه‌ریزی این اخراج در عالی ترین سطوح جمهوری اسلامی ایران داشت.

این البته اعتراف خود مارک میلی هم بود که در آن گفت باید نیروی قدس را هدف قرار دهیم تا از حملات به ما در عراق و سوریه جلوگیری شود.

ما در سالیان اخیر همواره با پدیده دورویی آمریکایی‌ها مواجه بوده‌ایم. در همین روزهای اخیر، آنها در موضع پنهانی، پیام خروج از سوریه می‌فرستند، در موضع اعلامی می‌گویند قصد داریم بمانیم و نیروی قدس را می‌زنیم و در موضع اعمالی با پوشش رژیم صهیونیستی به منافع ایران در منطقه حمله می‌کنند.

مروری بر اتفاقات پس از تعویق طرح اصلاحات قضایی نشان می‌دهد رژیم تروریستی اسرائیل به دنبال دستاوردسازی و اقتدارنمایی کاذب در عرصه خارجی، نظامی و امنیتی است.

پرتاب ماهواره اوفک ۱۳، دو حمله به دمشق و شهادت مستشار ایرانی، انتشار خبر خنثی‌سازی حملات در یونان و آفریقا در کنار افتتاح سفارت باکو در رژیم صهیونیستی نشان می‌دهد آنها احتمالا در روزهای آینده در صورتی که هیچ عکس‌العملی از سوی مقاومت نبینند، دامنه اقدامات خود را به لبنان، عراق، یمن و چه بسا خرابکاری درون ایران می‌کشانند.

اتخاذ استراتژی تحکیم، تعامل، فشار و هوشمندی در سایه کور شدن چشم و گوش سیا، موساد و سرویس‌های غربی در ایران پس از اغتشاشات بود.

در حقیقت مانور سیاسی تهران در منطقه و جهان که با تشدید بحران‌های داخلی غرب و صهیونیست‌ها همراه بود، ابتکار عمل را عملا از آنها گرفته بود زیرا تهران دقیقا در فضای خلاء دست به ابتکارات منطقه‌ای زده بود. بدیهی است اقدامات کور و ایذایی دشمن، موجب بازگشت فرمان کار به محور غربی، عبری نخواهد شد و بلکه فرمان بیش از پیش از دست آنها در خواهد رفت!

از نقش ماهواره تجسسی صهیونیست‌ها در حمله اخیر نباید غفلت کرد. دقت حملات شب‌های گذشته بالا بود. روز چهارشنبه یک رسانه صهیونیستی نوشت: «ماهواره جاسوسی جدید، بازیگر مهمی در توقف مسابقه هسته ای ایران است و آن را به ابزاری مهم در مبارزه با ایران تبدیل می‌کند».

تهران در امر پاسخ، از این مورد چشم پوشی نخواهد کرد هر چند این مسئله، مسئله نبرد طولانی مدت دو طرف بر لبه علم و فناوری است و نشان می‌دهد نقش ماهواره تا چه  میزان برای ما اهمیت دارد.

در خصوص پاسخ ایران به اقدامات اخیر آمریکا و رژیم صهیونیستی چند نکته مهم وجود دارد:

جمهوری اسلامی فشارهای بیشتر از این را نیز تجربه کرده است. تهران به مانند سال‌های ۹۷ و ۹۸ به هیچ وجه در پازل سیاسی نتانیاهو بازی نخواهد کرد.

اگر قرار به نبردی باشد، زمان و مکان و کیفیت آن توسط تهران تعیین می‌شود نه تل‌آویو.

تشدید بحران‌های داخلی صهونیست‌ها و چه بسا سقوط دولت نتانیاهو در روزها و هفته‌های آتی قطعی است.

بدون شک، اقدام بازدارنده در روزها و ساعات آتی از اوجب واجبات است. در صورت بی‌عملی، تداوم دامنه اقدامات صهیونیست‌ها هم در سوریه و گسترش جغرافیایی آن به نوار غزه، لبنان، عراق، یمن و حتی خرابکاری‌هایی درون ایران نیز قطعی است.

با توجه به اینکه آمریکا هر اقدام مقاومت را به پای ایران می‌نوشت و با توجه به نقش آمریکا در ادغام صهیونیست‌ها در منطقه، معادله حمله به آمریکا در ازای هر حمله صهیونیست‌ها مطرح و اجرا شد. این معادله در روزهای آینده تثبیت و تشدید خواهد شد.

آمریکایی‌ها با تداوم اقدامات خصمانه خود صرفا و صرفا بهانه و فضای لازم برای حمله به نظامیانشان در منطقه را به مقاومت می‌دهند.

در این بین پیشنهاد می‌شود دمشق و تهران با اعلام رسمی و با استناد قرار دادن سخنان ژنرال میلی، مسئولیت هر اقدام صهیونیست‌ها را متوجه کاخ سفید بدانند.

امری که با افزایش غیرقابل محاسبه هزینه‌های سنتکام در منطقه، شکاف واشینگتن – تل‌آویو در عرصه سیاسی را وارد حوزه‌های جدیدی می‌کند. آمریکا نمی‌تواند با برون‌سپاری مسئولیت اقداماتش به سایرین، از زیربار هزینه‌های آن در برود!

در صورتی که مرزوهای شمال غرب تبدیل به حیاط خلوت موساد مانند کردستان عراق شود، بذرهای جنگ ماتریسی در جولان اشغالی ثمر می‌دهد! امری که خواب را از چشمان حکام تل‌آویو خواهد ربود.

با توافقات اخیر ایران با امارات، بحرین و عراق و هروله باکو به سمت تل‌آویو، یکی از بهترین سیبل‌های در دسترس در کنار سایر مواضع برای حمله به موساد، جمهوری باکو است. از این پس، با هر اقدام خصمانه صهیونیست‌ها، استرس به حاکمان باکو خواهد رسید!

اقدام ترکیبی آمریکایی‌ها و صهونیست‌ها منجر به پاسخ ترکیبی در روش و مقصد خواهد شد!

منبع: کانال اخبار مقاومت اسلامی

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11285

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: