معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان؛

پیشگیری و تشخیص زودهنگام مؤثرترین راه برای مبارزه با سرطان است

ایران 1444؛ معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، سرطان‌های پستان، پروستات، کولورکتال را از شایع‌ترین سرطان‌های جمعیت استان عنوان کرد و گفت: پیشگیری و تشخیص زودهنگام از مؤثرترین راه‌ها برای مبارزه با سرطان و بهبود زندگی افراد مبتلا به این بیماری است.

سید محمود رضوانی در آستانهٔ هفتهٔ ملی مبارزه با سرطان، با بیان اینکه تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند میزان موفقیت در درمان آن را بالا ببرد، اظهار کرد: پیشگیری و تشخیص زودهنگام یکی از مهم‌ترین و مؤثرترین راه‌ها برای بهبود کمیت و کیفیت زندگی ‎افراد مبتلا به سرطان و کاهش هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم این بیماری است. وی افزود: به همین منظور و باهدف بهبود برنامه‌های مدیریت سرطان، تلاش قابل‌ملاحظه‌ای در طی چهار سال گذشته صورت‌گرفته و اکنون «برنامه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان» پس از طی مراحل مختلف تدوین، اجرای آزمایشی و بازنگری، به‌تدریج در نظام شبکه بهداشتی کشور اجرایی شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان هدف از اجرای برنامهٔ پیشگیری، تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان در نظام شبکهٔ بهداشتی کشور را شناسایی و ثبت بیماران با علائم مشکوک به سرطان یا افراد با ریسک بالای ابتلا به سرطان عنوان کرد و گفت: پس از شناسایی بیمار، خدمات موردنیاز این افراد در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی کشور بر اساس نتیجهٔ بررسی‌های صورت‌گرفته، ارائه می‌شود.

رضوانی با اشاره به وضعیت بروز سرطان در استان گیلان، تصریح کرد: طبق آخرین اعلام وزارت بهداشت، تعداد مـوارد جدیـد سرطان‌ها در اسـتان گیلان، پنج هزار و ۷۷۲ مورد بوده و ۴۸ درصد از سرطان‌ها در زنان و ۵۲ درصد از سرطان‌ها در مردان رخ‌داده اســـت. وی با بیان اینکه شایع‌ترین سرطان‌ها در کل جمعیت استان پستان، پروستات، کولورکتال، معـــده و پوست (غیرملانوما) است، بیان کرد: شایع‌ترین سرطان‌ها در جمعیت مردان استان گیلان شامل  سرطان معده، پروستات، کولورکتال، مثانه، ریه و شایع‌ترین سرطان‌ها در جمعیت زنان استان شامل پستان، کولورکتال، تیروئید، معده و پوست (غیرملانوما) است.

رضوانی ضمن تشریح  عوامل خطر مرتبط با بیماری سرطان،  تأکید کرد: تغذیه ناسالم، فعالیت فیزیکی ناکافی، افزایش وزن و چاقی، مصرف مواد دخانی، مواجهه با عوامل سرطان‌زا، آلودگی با عوامل ویروسی، مصرف مواد مخدر و الکل، استرس و اضطراب مدیریت نشده از مهم‌ترین عوامل بروز سرطان است. وی در خاتمه، یادآور شد: توجه به تغذیهٔ سالم، تحرک و فعالیت بدنی کافی و دوری از استرس می‌تواند نقش مهمی در پیشگیری از بروز بسیاری از سرطان‌ها داشته باشد./ ۸ دی

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=10739

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: