معاون عمرانی استاندار گیلان در نشست تشریح آخرین وضعیت آبرسانی به شالیزارهای گیلان عنوان کرد؛

پیگیر حق آبه سد سفیدرود از سدهای بالادستی دیگر استان ها هستیم

ایران 1444؛ صبح امروز نشست خبری تشریح آخرین وضعیت آبرسانی به شالیزارهای گیلان با حضور معاون عمرانی استاندار گیلان، مدیرعامل آب منطقه ای گیلان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با حضور خبرنگاران برگزار شد.

مسعود کاظمی، معاون هماهنگی امور عمرانی با اشاره به کاهش محسوس نزولات جوی و کمبود منابع آبی طی سال گذشته و تشکیل قرارگاه جهادی آب با دستور استاندار گیلان، اظهار کرد: براساس داده های علمی هواشناسی میزان بارش ها و نسبت بارش ها طی سال های گذشته را استخراج کردیم و با مدیریت درست منابع آبی استان، به افزایش تولید محصول برنج رسیدیم.

وی تجهیز و نوسازی ایستگاه های پمپاژ و تکمیل شبکه های فرعی آب و احیا و لایروبی آب بندان ها و راه اندازی سامانه های نوین و… را از دیگر اقدامات انجام شده در راستای مدیریت منابع آبی استان دانست و افزود: در حال حاضر ۱۴۲ هزار هکتار از باغات استان به سامانه آبیاری نوین مجهز هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان تامین آب را یکی از مسائل مطرح جهانی دانست و تصریح کرد: در راستای افزایش بهره وری برای کلیه ادارات و دستگاه ها به ویژه آب منطقه ای و جهاد کشاورزی تکالیف مهمی را تعریف کردیم و پیگیر حق آبه سد سفیدرود از سدهای بالادستی دیگر استان ها هستیم.

کاظمی با اشاره به راه اندازی سدهای لاستیکی در کنار احداث سدهای مخزنی، خاطرنشان کرد: با بهره برداری از این سدها از انتقال آب شیرین به دریا جلوگیری می شود؛ البته رعایت حق آبه تالاب و دریا در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری در گیلان داریم، گفت: ۱۷۱ هزار هکتار از این اراضی معادل ۷۰ درصد تحت شبکه سد سفیدرود هستند.

معاون عمرانی استاندار گیلان نیاز آبی استان را سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مترمکعب دانست و متذکر شد: نیاز بخش کشاورزی سه میلیارد مترمکعب بوده که بخش عمده آن وابسته به سد سفیدرود است لذا رهاسازی آب سد را آغاز کردیم و علاوه بر تجارب گذشته، به صورت روزانه و ساعتی وضعیت منابع آبی استان را بررسی می کنیم؛ البته کشاورزان نیز با اطلاع رسانی دهیاران و شوراهای اسلامی همکاری خوبی دارند و نسبت به کمبود منابع آبی آگاه هستند و تقویم زراعی را رعایت می کنند.

وی با بیان اینکه طی چند دهه اخیر شاهد کاهش ۵۰ درصدی وسعت آب بندان های گیلان هستیم، عنوان کرد: از محل بند «ز» تبصره ۸ قانون بودجه اقدام به لایروبی ۵۰۰ هکتار از آب بندان های استان خواهیم کرد که تاکنون ۴۲۵ هکتار در دست اجرا توسط پیمانکار است.

کاظمی آورده اعتباری لایروبی آب بندان ها را ۱۱۰ میلیارد تومان و رودخانه ها را ۱۴۶ میلیارد تومان دانست و ادامه داد: این آب بندان ها به کاهش اثرات تنش آبی کمک می کنند.

وی همچنین خواستار فرهنگ سازی بیمه های کشاورزی به ویژه در مناطق دارای تنش و اراضی پایین دست آبخور شد و اضافه کرد: ۸۰۵ کیلومتر از انهار اصلی استان لایروبی شده و بیش از ۹۰۰ پمپ آب منطقه ای و جهاد کشاورزی در مدار است./گیل خبر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11474

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تبلیغات آ

تبلیغات ب

تبلیغات پ

تبلیغات ت

تبلیغات ث