نقدی بر سخنان سخیف درویش!!

چه حقی دارید به لهجه گیلانی بی ادبی روا بدارید؟

سومانیوز؛ بزرگی گفته است که "فهم مرد به از وجود اوست و اگر ادب نباشد، وجود تهی از پایداری است"و یا گفته اند: ادب مرد به ز دولت اوست.

گیلانی بودن با لهجه فوق العاده اش، افتخار همه ما است

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ ایران اسلامی، سرزمینی هزار رنگ با اقوام، فرهنگها، گویش ها و لهجه های فوق العاده زیبای (ترکی، کردی، لری، کرمانجی، مازنی، یزدی، اصفهانی، بلوچی، سمنانی، جنوبی و گیلانی …) و فاخر است و توجه ویژه سازمان های فرهنگی جهان به ایران عزیز با همه فرهنگ ها اصیل در زبان و گویش، آثار تاریخی، طبیعت، پوشش، خوراک و … در یک سرزمین در حیرت اند.

چگونه یک ایرانی آن هم مدیرعامل یک باشگاهی در کلاس پرسپولیس که چشم هزاران هزار جوان به رفتار و کلام اوست به خودش اجازه می دهد در برنامه زنده پر بیننده تا این میزان سخیف و ناگوار سخن بگوید.!؟

کتمان نمی کنم که یک هوادار باشگاه و تیم فوتبال پرسپولیس هستم اما پیش از آن یک گیلانی سرفرازم و هرگز اجازه نخواهم داد یک پرسپولیسی حتی اگر فردی در کسوت مدیرعامل باشگاه باشد، چنین بد دهان باشد.

بی اخلافی و بد دهنی آقای درویش در این روزها همه گیلانیها و دوستداران سرزمین گیلان را به شدت ناراحت و نگران کرد اگر چه او بابت جمله ای که در برنامه زنده تلویزیونی ادا کرد از مردم گیلان عذرخواست، ولی آثار منفی و مخرب اش همچنان برجاست.

به خاطر می آورم یکی از روزنامه ها مشهور حدود دو دهه قبل یک جمله از یک فرهنگ ایرانی را به سخره نوشت و همه مردمان خوب و شریف آن سامان شامل چند استان اعتراض های گسترده ای کردند و دولت وقت مجبور شد از مردم غذر خواهی کند.

در حیرتم که در گیلان وقتی مدیرعامل یک باشگاه بزرگ چنین سخنی بی ریط بر زبان می آورد، چرا رسانه های کشوری و استانی، دستگاههای فرهنگی و گیلانشناسی و … در خواب اند و مسئولان استان از خود واکنشی نشان نمی دهند.

باید در همین مرحله بر دهان این مدیرعامل و هرکسی دیگری با واکنش های مناسب و معقلانه در همان روز و یا شب مصاحبه زده می شد تا دیگران جرائت نکنند چنین ادبیاتی تکرار شود.

گیلان رویایی بیش از هر چیزی شامل سرسبزی، کوهستان، دریا، فراوانی باران و هوای مرطوب، تولیدات متعدد و متنوع، مرکز خوراک شناسی ایران بودن، مرکز تولیدات صنایع دستی، داشتن هزاران جوان نخبه در هنر و ورزش و اندیشمند در دانش بنیان ها و … دارای یک فرهنگ بسیار غنی با قوام و مستحکم است و گیلانیان با هر تفکر و نگاهی اجازه نمی دهند، احدی به آنها و فرهنگ و زبان و لهجه شان توهین کند./

حواس تان باشد، تکرار نشود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11488

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: