مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان:

کشف گور باستانی در جنوب گیلان

ایران 1444؛ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان از کشف چند گور باستانی در هنگام خاک‌برداری از زمینی در شهر رودبار خبر داد و گفت: به نظر می‌رسد قدمت گورها به اوایل اسلام یا حتی به پیش از اسلام بازگردد.

ولی جهانی ‌ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با اشاره به کشف چند گور باستانی در هنگام خاکبرداری از زمینی در شهر رودبار اظهار کرد: در پی خاکبرداری به‌منظور احداث واحد مسکونی در داخل شهر رودبار چند گور باستانی کشف شد.

به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با بررسی وضعیت گورها و شیوه‌های متنوع تدفین و نوع قرارگیری هر یک از آنها به نظر می‌رسد قدمت گورها به اوایل اسلام یا حتی به پیش از اسلام بازگردد.

وی سازه گورها را متشکل از سنگ و ملاط گل عنوان کرد و گفت: روی گورها با تخته سنگ‌های یک تکه یا دو تکه پوشش داده شده و از معادن اطراف شهر استفاده شده‌ است.

جهانی وجود محوطه‌ها و گورستان‌های اسلامی، تاریخی و پیش تاریخی در شهرستان رودبار را قابل توجه و متنوع دانست و افزود: یکی از عوامل مهم آن را سپیدرود و رودهای کوچک و بزرگی دانست که در سطح شهرستان جاری بوده و مکان مناسبی را برای سکونت فراهم آورده بود.

‌ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گیلان با تأکید بر اینکه هر گونه اظهار نظر قطعی در خصوص گورهای مکشوفه منوط به اخذ مجوز و کاوش‌های باستان‌شناسی است، بیان کرد: به زودی با اخذ مجوز کاوش از پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و استقرار هیات، نسبت به کاوش‌های باستان‌شناسی اقدام و نتایج حاصل از آن به سمع و نظر مردم و علاقمندان به حوزه میراث فرهنگی قرار خواهد گرفت.

جهانی با یادآوری اهمیت و نقش شهرستان رودبار در حوزه باستان شناسی استان و کشور، ایجاد موزه مناسب و در خور برای شهرستان را از وظایف اداره کل دانست و بر تنوع‌سازی و استفاده از اشیاء مطالعاتی برای استفاده دانشجویان، محققان و آحاد مردم تأکید کرد.

وی بازسازی یک گور و نمایش آثار از دوره‌های مختلف باستانی از دوران سنگ تا اسلامی را از امتیازات موزه رودبار برشمرد و افزود: امیدواریم با تجهیز و لحاظ نمودن اقدامات حفاظتی ـ امنیتی در فرصت مناسب با حضور مردم، پژوهشگران و مسئولین رده‌های مختلف شهرستان، استانی و کشوری، نسبت به بهره‌برداری از موزه رودبار اقدام لازم صورت پذیرد./فارس

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11762

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: