گیلانیها در برابر نیش” آئدس “مراقب خودشان باشند

ایران 1444؛ معاون علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه گزش آئدس جای نگرانی ندارد، اما باید از خودمان در برابر گزش پشه مراقبت کنیم، گفت: اتصال سه حلقه «پشه آئدس»، «فرد سالم» و «فرد بیمار» موجب انتقال ویروس تب دانگ می‌شود.

به گزارش گروه رسانه ای ایران – گرا؛ دکتر سید محمود رضوانی امروز، ۱۹ تیرماه در جمع خبرنگاران که پیرامون اطلاع رسانی درباره پشه آئدس و تب دانگ برگزار شد، به تشریح آخرین وضعیت کشور و استان گیلان پرداخت و اظهار کرد: حدود یک سال از شناسایی پشه آئدس در گیلان می‌گذرد و همچنان نیازمند آموزش و اطلاع رسانی در این بخش هستیم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به شناسایی ۱۴۶ مورد مثبت تب دانگ در کشور از ابتدای سال تا روز گذشته، عنوان کرد: اکثر موارد مثبت، رفت و برگشت به کشور امارات داشتند و فقط هشت مورد از انتقال در داخل کشور اتفاق افتاده است.

رضوانی اتصال سه حلقه «پشه آئدس»، «فرد سالم» و «فرد بیمار» را موجب انتقال ویروس تب دانگ دانست و خاطرنشان کرد: زمانی گزش پشه نگران کننده خواهد بود که این سه حلقه متصل شوند و متاسفانه در استان هرمزگان شاهد انتقال داخلی بودیم.

وی با اشاره به شناسایی یکی از بیماران در گیلان، یادآور شد: این فرد دارای علائم بود و لذا می‌توانست زمینه ساز اتصال سه حلقه انتقال بیماری شود؛ با توجه به استقرار فرد بیمار در یکی از شهرستان‌ها اقدام به ایزوله او کردیم و خوشبختانه رفع علائم اتفاق افتاد.

معاون علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه تاکنون یک مورد فوت ناشی از تب دانگ در کشور به ثبت رسیده است، اضافه کرد: این فرد دارای بیماری زمینه‌ای بود، زیرا ۹۸ درصد بیماران بدون علامت یا دارای علائم خفیف هستند و فرم شدید بیماری فقط در افراد دارای بیماری زمینه‌ای بروز می‌کند

منابع خارجی اعلام کرده اند که این پشه روزها فعال است و شب ها استراحت می کند…..!!.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on print

لینک کوتاه خبر:

https://i1444.ir/?p=11584

اخبار مرتبط:

نظر خود را وارد کنید

آدرس ایمیل شما در دسترس عموم قرار نمیگیرد.

  • پربازدیدترین ها
  • داغ ترین ها

پربحث ترین ها

تصویر روز:

پیشنهادی: